Uśpienie, hibernacja a uśpienie hybrydowe

Witam, ostatnio troszkę czasu zajęło mi pojęcie i działanie owych 3 metod "wyłączania" komputera stacjonarnego, postaram się je wytłumaczyć, krótko i zwięźle na przykładzie Windowsa 7.

Uśpienie(stan wstrzymania), polega na tym, ze system przerzuca dane-informacje do pamięci RAM, wyłączając przy tym dysk twardy monitor i inne podzespoły, dzięki czemu komputer pobiera znacznie mniej energii, ponadto w bardzo szybkim czasie może zostać przywrócony do stanu w jakim go zostawiliśmy, tj. otwarte aplikacje itp. Minusem jest to, że jeżeli nastąpi utrata prądu lub wyłączenie zasilania to dane przepadną i systemu uruchomi się "normalnie". Aby wyjśc ze stanu uspienia, nalezy kliknać na klawiaturze w dowolny klawisz lub kliknąć w myszkę, po uprzednim ustawieniu opcji w biosie dotyczących uruchomienia za pomocą określonych przycisków..

Hibernacja, polega na tym, że system zrzuca wszystkie aktualne dane na dysk twardy do pliku hiberfil.sys, domyślnie plik ten zajmuje 75% dostepnej pamięci ram, czyli z 4GB RAMu będzie to ok 3 Gb zajętości przed plik hiberfil.sys.

Wielkość pliku możemy ustalić sami wchodząc w wiersz poleceń jako administrator i wpisując: powercfg /hibernate /size 50 gdzie size 50 to 50% pamięci ram, czyli chcąc wrócić potem do domyślnej wielkości należy wpisać size 75. Ważną sprawą jest to aby plik nie był zbyt mały, ponieważ, jeżeli w danej chwili podczas pracy dane w pamięci ram będą zajmowały więcej a niżeli plik hiberfil i włączymy hibernację to nastąpi wyświetlenie niebieskiego ekranu błędu, ponieważ wielkość danych w pamięci RAM przekroczy plik. Tutaj minusem jes tczas w jakim komputer przechodzi w stan hibernacji i jak wyczytuje z niego pliki, w zależności od prędkości dysku trwa to krócej lub dłużej. Dużym plusem jest to, że komputer nie pobiera tutaj prądu ponieważ wszystkie dane zapisują się na dysku po czym każdy z podzespołów zostaje wyłączony. Zasilanie w tym przypadku może zostać odłączone a stan pracy komputera zostanie zapisane w takim stanie jakim go pozostawiliśmy. Aby wyjść ze stanu hibernacji trzeba kliknąć w główny przycisk zasilania, chyba że producent zapewnił takową funkcję w Biosie, umożliwiając wyjście z hibernacji poprzez kliknięcie na określony klawisz np na klawiaturze.

Uśpienie hybrydowe, polega na tym że system wykorzystuje miejsce na dysku czyli plik hiberfil.sys oraz pamięć RAM. Znika wtedy mozliwośc uruchomienia samej hibernacji, pozostaje tylko stan uśpienia. Działa on na zasadzie takiej, że jeżeli włączymy uspienie, to komputer przejdzie w zwykły stan uśpienia, zapisując przy tym część danych do Pamięci RAM oraz pliku hiberfil. Jeżeli zasilanie nie zostanie odłączone to naciśniecie dowolnego przycisku na klawiaturze spowoduje wyjście ze stanu uspienia w szybkim tempie. Jeżeli natomiast zasilanie zostanie odłączone - wystąpią przerwy w zasilaniu, to komputer uruchomi się jak ze stanu hibernacji, czyli wszystkie dane pozostaną na swoim miejscu, lecz wznawianie pracy potrwa dłużej. W tej konfiguracji komputer pobiera tyle pradu co w przypadku uspienia.

Należy zaznaczyć, że wchodząc w opcje zasilania>"zmień moment przejścia komputera w tryb uśpienia">wybierając z listy Uspienie>rozwijając i wchodząc w "zezwalaj na stan uśpienia hybrydowego", to opcja samej hibernacji zniknie z menu wyboru opcji wyłączenia systemu. Dzieje się tak, ponieważ hibernacja zostaje zastąpiona przez uśpienie hybrydowe. Tak więc jeżeli chcemy mieć wybór hibernacji w opcjach menu start>opcje zasilania - ta strzałeczka przy wyszukiwarce, to musimy wyłączyć zezwolenie na stan uspienia hybrydowego, w przeciwnym razie opcja samej hibernacji nie jest dostepna.