Binance została ukarana kwotą 4,3 miliarda dolarów
Binance, firma kryptowalutowa, otrzymała karę w wysokości 4,3 miliarda dolarów od amerykańskiego sądu federalnego za zarzuty prania brudnych pieniędzy. Założyciel i CEO, Changpeng Zhao (znany jako "CZ"), przyznał się do winy, zgadzając się na zapłatę osobistej kary w wysokości 50 milionów dolarów i zrezygnowanie z funkcji dyrektora generalnego. Nowym dyrektorem generalnym został Richard Teng, globalny szef regionalnych rynków w Binance.
Według Departamentu Sprawiedliwości, Zhao został oskarżony o naruszenie amerykańskiego Bank Secrecy Act, co doprowadziło do złamania tej ustawy przez instytucję finansową. Grozi mu kara od jednego do dziesięciu lat pozbawienia wolności, a wyrok ma zostać ogłoszony w przyszłym roku.
Binance samo zostało uznanie za winne trzech zarzutów karnych, m.in. prowadzenia niezarejestrowanej działalności przekazującej pieniądze, naruszania ustawy o Międzynarodowych Sytuacjach Gospodarczych Stanu Wyjątkowego oraz zarzutu spisku.
Platformie kryptowalutowej zarzucano umożliwienie handlu użytkownikom z krajów objętych sankcjami, takimi jak Iran, z obywatelami amerykańskimi. Binance zostało jednak uniewinnione od zarzutów nielegalnego przeznaczania środków użytkowników i manipulacji rynkiem.
Śledztwa w sprawie Binance sugerują, że "umyślne zaniedbania firmy pozwalały na przepływ pieniędzy do terrorystów, przestępców internetowych i osób wykorzystujących dzieci za pośrednictwem jej platformy". Prokuratura oskarżyła firmę kryptowalutową o przetworzenie 1,1 miliona transakcji o wartości 900 milionów dolarów z irańskimi traderami w okresie od stycznia 2018 do maja 2022 roku, przy czym wskazywano na Al-Kaidę i ISIS.
Zarzuty Departamentu Sprawiedliwości pojawiły się pięć miesięcy po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła Binance i Zhao o kłamstwa dotyczące ich działalności. Miesięczny proces zakończył się tym, że Binance zapłaciło "jedną z największych kar korporacyjnych", jakie Stany Zjednoczone kiedykolwiek nałożyły na korporacyjnego pozwanego.
Zhao zadeklarował, że po opuszczeniu Binance nie będzie kierował inną firmą startupową. Zamiast tego zamierza "prowadzić pewne inwestycje" w obszarze blockchain, sztucznej inteligencji lub biotechnologii. Kanadyjski przedsiębiorca założył Binance w lipcu 2017 roku, doprowadzając ją do obecnej pozycji największej giełdy kryptowalutowej na świecie. W ramach porozumienia Zhao przez trzy lata nie będzie mógł pełnić "żadnych obecnych ani przyszłych funkcji zarządczych" w firmie. Pozostanie jednak dostępny dla firmy w celu konsultacji zgodnie z "ramami określonymi w naszych rezolucjach amerykańskich".