Binance została ukarana kwotą 4,3 miliarda dolarów

Binance, firma kryptowalutowa, otrzymała karę w wysokości 4,3 miliarda dolarów od amerykańskiego sądu federalnego za zarzuty prania brudnych pieniędzy. Założyciel i CEO, Changpeng Zhao (znany jako "CZ"), przyznał się do winy, zgadzając się na zapłatę osobistej kary w wysokości 50 milionów dolarów i zrezygnowanie z funkcji dyrektora generalnego. Nowym dyrektorem generalnym został Richard Teng, globalny szef regionalnych rynków w Binance.

Według Departamentu Sprawiedliwości, Zhao został oskarżony o naruszenie amerykańskiego Bank Secrecy Act, co doprowadziło do złamania tej ustawy przez instytucję finansową. Grozi mu kara od jednego do dziesięciu lat pozbawienia wolności, a wyrok ma zostać ogłoszony w przyszłym roku.

Binance samo zostało uznanie za winne trzech zarzutów karnych, m.in. prowadzenia niezarejestrowanej działalności przekazującej pieniądze, naruszania ustawy o Międzynarodowych Sytuacjach Gospodarczych Stanu Wyjątkowego oraz zarzutu spisku.

Platformie kryptowalutowej zarzucano umożliwienie handlu użytkownikom z krajów objętych sankcjami, takimi jak Iran, z obywatelami amerykańskimi. Binance zostało jednak uniewinnione od zarzutów nielegalnego przeznaczania środków użytkowników i manipulacji rynkiem.

Śledztwa w sprawie Binance sugerują, że "umyślne zaniedbania firmy pozwalały na przepływ pieniędzy do terrorystów, przestępców internetowych i osób wykorzystujących dzieci za pośrednictwem jej platformy". Prokuratura oskarżyła firmę kryptowalutową o przetworzenie 1,1 miliona transakcji o wartości 900 milionów dolarów z irańskimi traderami w okresie od stycznia 2018 do maja 2022 roku, przy czym wskazywano na Al-Kaidę i ISIS.

Zarzuty Departamentu Sprawiedliwości pojawiły się pięć miesięcy po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła Binance i Zhao o kłamstwa dotyczące ich działalności. Miesięczny proces zakończył się tym, że Binance zapłaciło "jedną z największych kar korporacyjnych", jakie Stany Zjednoczone kiedykolwiek nałożyły na korporacyjnego pozwanego.

Zhao zadeklarował, że po opuszczeniu Binance nie będzie kierował inną firmą startupową. Zamiast tego zamierza "prowadzić pewne inwestycje" w obszarze blockchain, sztucznej inteligencji lub biotechnologii. Kanadyjski przedsiębiorca założył Binance w lipcu 2017 roku, doprowadzając ją do obecnej pozycji największej giełdy kryptowalutowej na świecie. W ramach porozumienia Zhao przez trzy lata nie będzie mógł pełnić "żadnych obecnych ani przyszłych funkcji zarządczych" w firmie. Pozostanie jednak dostępny dla firmy w celu konsultacji zgodnie z "ramami określonymi w naszych rezolucjach amerykańskich".

Udostępnij artykuł na swoich mediach społecznościowych:


Kategorie: Muzyka | GSM | Programowanie | Edukacja | Biuro i firma | Narzędzia | Multimedia | Internet i komunikacja | Grafika | Dom | Bezpieczeństwo
Popularne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, Winrar, Minecraft, Xvid, ccleaner, happymod, adobe reader, Gimp, hwmonitor, daemon tools, 7 zip, adwcleaner, Ivona, Microsoft teams, Avast, Sketchup make, Davinci resolver, Windows XP, Occt, Driver booster, HD tune, Thunderbird, Skype, utorrent,Rufus, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 11 Professional Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader,Youtube Downloader Anydesk, Opera GX, Youtube Vanced, Minecraft Lanucher Notepad++, Steam, Auto Clicker, Malwarebytes, Origin, AfterBurner, Rufus, Chrome, Endomondo, Libreoffice, VLC Media Player, PDF Xchange, CPU Z, Afterburner, GG, Firefox, Origin, Youtube to mp3 converter, Youtube to mp3 converter VideoSoft, Discord, Drivermax, POCKIE NINJA, BLUESTACKS, dpoczta, engine cheat, optifine, PDF COMPRESSOR, minecraft launcher, PDFEDIT, Total Commander, OpenOffice, mp4 to mp3, Interner Explorer, Microsoft Edge, DirectX, 4k video Downloader, Teamspeak