A12Z Bionic korzystając z natywnego kodu pokazuje przysłowiowy pazur

Apple ogłosiło w tym roku, że w przeciągu najbliższych dwóch lat zrezygnuje z procesorów Intela i będzie montować w swoich Macach własne CPU zbudowane w oparciu o architekturę ARM. To oczywiście wywołało sporą burzę wśród komentatorów, a niedługo później do sieci wyciekły pierwsze testy wydajności zestawów deweloperskich, wyposażonych w 8-rdzeniowy A12Z Bionic (4x Vortex + 4x Tempest), które mają służyć programistom jako pomoc w przepisaniu istniejącego kodu na potrzeby ARM. Skorzystano w tym przypadku z Geekbencha 5, który w emulowanym* środowisku osiągnął wynik odpowiednio około 830pkt i 2800pkt w testach jednego wątku oraz wielordzeniowym.

Już to dawało nam jakie takie pojęcie na temat wydajności opisywanego układu, ale pełen obraz sytuacji uzyskaliśmy dopiero po wykorzystaniu natywnego klienta stworzonego z myślą o procesorach ARM, którego niedawno udało się odpalić w Mac OS Big Sur. A12Z Bionic uzyskał w nim wynik 1098/4555pkt, a więc mniej więcej taki, jaki w GeekBenchu 5 zdobywa Core i5-1038NG7 (Ice Lake, 2GHz, 4R/8W) zamontowany w 13-calowym MacBooku Pro (2020). Nie da się ukryć, że to bardzo dobry rezultat.

Dodam do tego, że pierwszy procesor Apple dla Maców będzie znacznie wydajniejszy od A12Z Bionic i otrzyma 8 mocnych rdzeni oraz 4 słabsze, a także stworzony przez Apple układ IGP. Zapowiada się więc ciekawie, tym bardziej, że jego debiut nastąpi już niebawem, bo pod koniec 2020 roku.


*Drobne wyjaśnienie. Apple korzysta w MacOS BigSur z oprogramowania Rosetta, które jest binarnym translatorem kodu. Jego zadaniem jest tłumaczenie w locie niskopoziomowych instrukcji i przekształcanie ich w kod natywny dla danego procesora. Taka operacja jest bardziej efektywna niż gdybyśmy korzystali z tradycyjnego emulatora, ale i tak nie pozostaje bez wpływu na wydajność, co zresztą widać po zamieszczonych w artykule wynikach testów.

Udostępnij artykuł na swoich mediach społecznościowych:


Kategorie: Muzyka | GSM | Programowanie | Edukacja | Biuro i firma | Narzędzia | Multimedia | Internet i komunikacja | Grafika | Dom | Bezpieczeństwo
Popularne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, Winrar, Minecraft, Xvid, ccleaner, happymod, adobe reader, Gimp, hwmonitor, daemon tools, 7 zip, adwcleaner, Ivona, Microsoft teams, Avast, Sketchup make, Davinci resolver, Windows XP, Occt, Driver booster, HD tune, Thunderbird, Skype, utorrent, Rufus, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 11 Professional Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Youtube Downloader Anydesk, Opera GX, Youtube Vanced, Minecraft Lanucher Notepad++, Steam, Auto Clicker, Malwarebytes, Origin, AfterBurner, Rufus, Chrome, Endomondo, Libreoffice, VLC Media Player, PDF Xchange, CPU Z, Afterburner, GG, Firefox, Origin, Youtube to mp3 converter, Youtube to mp3 converter VideoSoft, Discord, Drivermax, POCKIE NINJA, BLUESTACKS, dpoczta, engine cheat, optifine, PDF COMPRESSOR, minecraft launcher, PDFEDIT, Total Commander, OpenOffice, mp4 to mp3, Interner Explorer, Microsoft Edge, DirectX, 4k video Downloader, Teamspeak https://hydromotor.pl https://cupandyou.pl