AMD porzuca markę CrossFire po 12 latach

W najnowszych sterownikach Radeon Crimson ReLive Edition 17.9.2, które przyniosły możliwość łączenia ze sobą dwóch kart Radeon RX Vega, nie znajdziemy już wzmianki na temat technologii CrossFire. Jej stosowanie zostało zastąpione określeniem AMD mGPU. Magazyn PCWorld poprosił o wytłumaczenie tego faktu jedną z osób z działu marketingu producenta Radeonów, i otrzymał wyjaśnienie, że określenie CrossFire nie będzie już przez AMD stosowane, ani w tych, ani w kolejnych wersjach sterowników. Marka przejdzie na emeryturę i zostanie zastąpiona bardziej współczesnym określeniem multi-GPU (lub w skrócie mGPU).

Zdaniem AMD, CrossFire kojarzy się z erą, która zakończyła się wraz z DirectX 11, gdzie rozwiązanie polegające na łączeniu ze sobą kart graficznych w celu zwiększenia FPS nie było wspieranie przez API. Tymczasem wraz z nadejściem DirectX 12 współpraca dwóch kart jest wspierana z poziomu samego API, w postaci multi-GPU.

AMD najwidoczniej chce stosować ujednolicone nazewnictwo, dlatego zdecydowało się porzucić CorossFire i przyjąć określenie multi-GPU znane z DirectX 12.


Nie jest także tajemnicą, że już od pewnego czasu firma z Sunnyvale coraz mniej stawia na wsparcie techniki łączenia ze sobą kart graficznych. W przyszłości najprawdopodobniej nie doczekamy się już sterowników umożliwiających wykorzystanie 3 lub 4 Radeonów do generowania FPS w jednej grze. Ma to wynikać po prostu z faktu, że rynek powoli odchodzi od tego typu konfiguracji – ich popularność była wśród graczy bardzo niewielka i ciągle spadała.

Podobnie jakiś czas temu postąpiła już Nvidia, która oficjalnie zapowiedziała, że będzie oficjalnie wspierać jedynie konfiguracje złożone z dwóch kart graficznych.