Firefox 57 Quantum z 170 mln. instalacji w jeden miesiąc
14 listopada Mozilla udostępniła przeglądarkę internetową Firefox Quantum. Nowa wersja wprowadziła tak duże zmiany szybkości pracy i technologiach renderowania stron, że dla podkreślenia tego faktu zdecydowano się nawet na zmianę nazwy oraz odświeżenie logo programu. Od strony technicznej niewątpliwie odniesiono sukces - nowy Firefox w wielu testach okazuje się szybszy niż Chrome i Edge. Dużą niewiadomoą było jednak, czy zdoła to przekonać użytkowników. I to być może się udało. Mozilla poinformowała właśnie, że w ciągu miesiąca od premiery, liczba instalacji Firefox Quantum wyniosła 170 milionów.
Co więcej, od wydania Firefoksa 57 do katalogu addons.mozilla.org dodano ponad tysiąc dodatków kompatybilnych z Fireforx Quantum. Niestety, w danych przekazanych przez Mozillę zabrakło jednej cennej informacji - ile z tych instalacji to tylko aktualizacje z wcześniejszego Firefoksa 56. Różnica między tą liczbą, a łączą ilością 170 mln instalacji pozwoliłaby stwierdzić, jak dużo użytkowników innych przeglądarek zdecydowało się wypróbować nowego Firefoksa.
Przypomnijmy, że w Firefox Quantum przebudowana została właściwie cała struktura programu. Dotychczasowe wersje Firefoxa uruchamiały dwa jednowątkowe procesy – jeden dla GUI programu, drugi do obsługi treści stron www. W efekcie przeglądarka nie radziła sobie tak dobrze z dużą ilością otwartych kart, jak konkurencyjne Google Chrome. W Firefox 57 Quantum ograniczenia te odeszły na dobre.
Firefox Quantum uruchamia łącznie 7 procesów (jeden dla GUI, sześć do obsługi treści stron www) – każdy z tych procesów jest teraz wielowątkowy, przez co rdzenie mogą przejmować obciążenie generowane przez wątki pomiędzy sobą. Dzięki temu przeglądarka ma działać znacznie szybciej, i o wiele lepiej radzić sobie z dużą ilością otwartych kart.
Kolejną zmianą jest zupełnie nowy, stworzony od podstaw silnik CSS o nazwie Servo, napisany w języku programowani Rust, który umożliwia rozłożenie obsługi stylów jednej strony na wiele rdzeni procesora, zamiast uruchamiać takie sekwencje tylko na jednym rdzeniu. Zdaniem Nicka Nguyena z Mozilli, obecnie żadna inna przeglądarka dostępna na rynku tego nie potrafi. Ponadto nowy silnik CSS obsługuje drzewo reguł oraz bufor współdzielenia stylów.
Oprócz tego udało się usprawnić i przebudować wiele innych elementów odpowiedzialnych za szybkość przeglądarki – od ubiegłego roku Mozilla prowadziła wewnętrzną inicjatywę której celem było zlokalizowanie źródeł "spowolnień" jakie przydarzały się przeglądarce w trakcie pracy. Dzięki temu w Firefox Quantum usunięto łącznie 468 odnalezionych w poprzednich wersjach defektów spowalniających pracę przeglądarki.
W rezultacie wersja Quantum w benchmarku Speedometer 2.0 wypada 2 razy szybciej niż dotychczasowy Firefox. Kolejne nowości to unowocześniony interfejs graficzny o nazwie Proton, konsumpcja pamięci RAM zmniejszona o 30 procent.
Zainteresowani mogą pobrać Firefox Quantum z tej strony.