Intel Coffee Lake - piny w podstawce LGA 1151 zmieniły przeznaczenie
Niektóre piny w podstawce zmieniły swoje przeznaczenie. Najnowsze desktopowe procesory Intel Core 8. generacji (Coffee Lake), w tym także modele 6-rdzeniowe, oficjalnie zadebiutują na rynku już za 2 dni, w najbliższy czwartek. Niestety pomimo wykorzystywania tej samej podstawki Socket LGA 1151, procesory nie będą kompatybilne z dotychczasowymi płytami głównymi opartymi o chipsety serii 200. Teraz już wiadomo, dlaczego. Jak się okazuje, Intel zdecydował się zmienić przeznaczenie części pinów w podstawce, aby poprawić zaopatrywanie nowych procesorów w energię elektryczną. Liczba pinów będących biegunem dodatnim (VCC) wzrosła ze 128 do 146, liczba pinów będących biegunem ujemnym (VSS) wzrosła z 377 do 391.
Jednocześnie liczba pinów rezerwowych (nieużywanych) spadła z 46 do 25, oraz zmieniło się przeznaczenie niektórych innych pinów.
W efekcie nie ma żadnej możliwości, aby nowe procesory pracowały na dotychczasowych płytach głównych, nawet po aktualizacji BIOS. Nie ma też żadnej możliwości aby nowe płyty główne z chipsetami serii 300 kiedykolwiek obsługiwały starsze procesory (np. Kaby Lake).
Intel świadomy tego faktu prawdopodobnie zdecydował się nawet w nowych procesorach zmniejszyć otwory w laminacie procesorów (ostatnie zdjęcie), przez co fizycznie nie będzie możliwości, aby zamontować je w starszych płytach głównych (bez zastosowania drobnych modyfikacji polegających na mechanicznym powiększeniu otworu). Niestety, starsze procesory 6 i 7 generacji będą dały się fizycznie zamontować w płytach głównych dla procesorów Coffee Lake, co przynajmniej teoretycznie, po włączeniu takiego zestawu, może wiązać się z ich uszkodzeniem (faktycznie nikt tego jeszcze nie sprawdził).
Na więcej informacji musimy poczekać jeszcze do czasu premiery, oraz pierwszych niezależnych recenzji opublikowanych przez użytkowników.
Po lewej rozkład pinów w Kaby Lake, po prawej w Coffe Lake