PCI-SIG: Prace nad PCI-Express 4.0 zakończone

Magistrala PCI-Express w wersji 3.0 na dobre zagościła w naszych komputerach, tak, że niektórzy zdążyli już zapomnieć, że pierwsza i druga generacja tego interfejsu były szybko zastępowane kolejną. Wygląda jednak, że PCI-Express 3.0 po 7 latach obecności na rynku także doczeka się swojego następcy. Organizacja PCI Special Interest Group (PCI-SIG) ogłosiła właśnie zakończenie prac nad specyfikacją kolejnej generacji tego interfejsu, czyli PCI-Express 4.0. Oznacza to, że w ciągu kilkunastu miesięcy na rynku powinny pojawić się pierwsze płyty główne i urządzenia wykorzystujące nowy PCI-E 4.0.

Magistrala PCI-Express 4.0 będzie wstecznie kompatybilna z PCI-Express 3.0 i przyniesie podwojenie efektywnej prędkości transmisji pojedynczej linii, która wzrośnie z 8 GT/s w wersji 3.0 do 16 GT/s w 4.0.

Dzięki temu dodatkową przepustowość zyskają nie tylko karty graficzne, ale także dyski SSD NVMe formatu M.2, które używają łącza PCI-e x4 szybkości 32 Gbps. Po wprowadzeniu PCI-Express 4.0 prędkość ta wzrośnie do 64 Gbps, dzięki czemu producenci będą mogli zaoferować 2 razy szybsze nośniki SSD NVMe.


PCI-Express 4.0 to nie tylko podwójna prędkość transmisji. PCI-SIG informuje, że udało się wyraźnie zmniejszyć opóźnienia w transmisji, dzięki wykorzystaniu wiedzy inżynierów odpowiedzialnych za stworzenie magistral NVLink i InfinityFabric.

Kolejną zmianą jest zaprojektowana od nowa warstwa fizyczna transmisji danych, która w PCI-Express 4.0 została zunifikowana, co oznacza, że transmisja odbywa się identycznie bez względu na to jakie urządzenie jest podłączone. To powinno zwiększyć niezawodność w przypadku jednoczesnej pracy bardzo wielu różnych urządzeń w środowisku HPC. Ma to ułatwiać obsługę bardzo dużej ilości urządzeń w rozbudowanych stacjach roboczych i obliczeniowych.

Ostatnią nowością w PCI-Express 4.0, przygotowaną również dla rynku HPC jest funkcja wirtualizacji wejścia/wyjścia.