TikTok na celowniku organizacji broniących praw dzieci

TikTok to platforma do oglądania i współdzielenia krótkich materiałów wideo, skierowana przede wszystkim do najmłodszych odbiorców. Przy tym najczęściej umieszczane na jej serwerach nagrania są oglądane na urządzeniach mobilnych, a ich wykonanie od strony technicznej jest generalnie mniej profesjonalne niż filmów na YouTube. Dlatego też TikToka często porównuje się do tego serwisu z czasów, gdy ten nie był jeszcze własnością Google. Sama platforma bardzo dynamicznie się rozwija, ale z uwagi na niski wiek większości z jej użytkowników jest ona pod czujnym okiem instytucji zajmujących się ochroną praw najmłodszych, które w wielu krajach zgłaszają liczne zarzuty pod adresem stosowanej przez serwis polityki prywatności.

Z tego powodu holenderski DPA (Dutch Data Protection Authority) wszczął śledztwo mające na celu ustalić, czy prawa dzieci są przez TikToka chronione w należytym stopniu. Chodzi przede wszystkim o to jakie dane są gromadzone i kiedy, oraz w jaki sposób serwis je przetwarza i chroni przed kradzieżą. Monique Verdier z DPA wskazuje również na treść polityki bezpieczeństwa oraz poszczególne komunikaty, które powinny być przygotowane w taki sposób by osoba niepełnoletnia mogła je właściwie zinterpretować. Pojawiły się też pomysły by wymusić konieczność potwierdzenia zgody na użytkowanie serwisu przez dzieci. Miałby ją wydawać rodzic lub prawny opiekun, ale akurat ten pomysł najpewniej szybko upadnie z uwagi na ograniczenia technologiczne.

W całej sytuacji nie bez znaczenia jest zapewne to, że właścicielem TikToka jest chińska firma ByteDance. Ta co prawda twierdzi, że nie ma powiązania z chińskim rządem, ale i bez tego przedsiębiorstwa z Państwa Środka są postrzegane jako mało wiarygodne w kwestii bezpieczeństwa i prywatności danych. Zresztą TikTok wywołuje kontrowersje nie tylko w USA czy Europie. Swoje własne śledztwo w podobnej sprawie prowadzi też na przykład Kolumbia.

Udostępnij artykuł na swoich mediach społecznościowych:


Kategorie: Muzyka | GSM | Programowanie | Edukacja | Biuro i firma | Narzędzia | Multimedia | Internet i komunikacja | Grafika | Dom | Bezpieczeństwo
Popularne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, Winrar, Minecraft, Xvid, ccleaner, happymod, adobe reader, Gimp, hwmonitor, daemon tools, 7 zip, adwcleaner, Ivona, Microsoft teams, Avast, Sketchup make, Davinci resolver, Windows XP, Occt, Driver booster, HD tune, Thunderbird, Skype, utorrent, Rufus, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 11 Professional Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Youtube Downloader Anydesk, Opera GX, Youtube Vanced, Minecraft Lanucher Notepad++, Steam, Auto Clicker, Malwarebytes, Origin, AfterBurner, Rufus, Chrome, Endomondo, Libreoffice, VLC Media Player, PDF Xchange, CPU Z, Afterburner, GG, Firefox, Origin, Youtube to mp3 converter, Youtube to mp3 converter VideoSoft, Discord, Drivermax, POCKIE NINJA, BLUESTACKS, dpoczta, engine cheat, optifine, PDF COMPRESSOR, minecraft launcher, PDFEDIT, Total Commander, OpenOffice, mp4 to mp3, Interner Explorer, Microsoft Edge, DirectX, 4k video Downloader, Teamspeak