Trybunał Sprawiedliwości UE uchylił karę 1,06 mld EUR dla Intela
W 2009 roku Komisja Europejska nałożyła na firmę Intel grzywnę w wysokości 1,06 mld EUR za stosowanie niedozwolonych praktyk monopolistycznych, nadużywanie pozycji dominującej na rynku oraz nieuczciwe ograniczanie konkurencji. Według werdyktu Komisji, w latach 2002-2007 firmy Acer, Dell, Lenovo, NEC i HP oraz właściciel sieci sklepów MediaMarkt i Saturn, a także wiele innych nie wymienionych z nazwy sprzedawców, otrzymywało duże rabaty lub inne korzyści finansowe w zamian za pomijanie w swojej ofercie procesorów konkurencyjnej firmy AMD.
Po ogłoszeniu werdyktu KE Intel wniósł odwołanie od wyroku Komisji Europejskiej do sądu UE. W 2014 roku sąd UE odrzucił odwołanie Intela i utrzymał w mocy wyrok Komisji Europejskiej.
Wówczas Intel wniósł odwołanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, twierdząc, że Komisja Europejska i Sąd dopuściły się uchybień proceduralnych, a także nie zbadały wszystkich okoliczności sprawy.
Analizując wyrok Komisji Europejskiej, utrzymany następnie w nocy przez Sąd UE, Trybunał nie dopatrzył się uchybień proceduralnych, a także odrzucił argumenty Intela, że KE nie miała prawa do nakładania kary ze względu na brak właściwości terytorialnej
Trybunał Sprawiedliwości nie zgodził się natomiast z uzasadnieniem Komisji Europejskiej, że rabaty lojalnościowe przyznawane przez przedsiębiorstwo zajmujące pozycję dominującą są w stanie, z racji samej swej natury, ograniczać konkurencję, tak że nie jest konieczne analizowanie wszystkich okoliczności sprawy ani w szczególności przeprowadzenie testu AEC (z ang. as efficient competitor test), tj. analizy zdolności spornych rabatów do ograniczenia konkurencji.
Wobec powyższego Trybunał Sprawiedliwości UE uchylił grzywnę nałożoną na Intela, i przekazał sprawę Sądowi UE do ponownego rozpoznania nakazując w kwestii rabatów lojalnościowych analizę wszystkich okoliczności sprawy, w tym przeprowadzenie testu zdolności tych rabatów do ograniczenia konkurencji.