Użytkownicy zgłaszają wkurzający problem z brakiem sieci w Windows 10

Jak donoszą użytkownicy „dziesiątki” dystrybuowana od niedawna aktualizacja Windowsa 10 przyniosła dość wkurzający błąd związany z połączeniem sieciowym. Chodzi o to, że w niektórych przypadkach system operacyjny źle interpretuje status karty sieciowej uważając, że komputer nie ma połączenia z internetem. Dzieje się tak mimo tego, że pakiety są przesyłane w sposób prawidłowy, o czym można się przekonać uruchamiając przeglądarkę i wpisując dowolny adres strony www. Błąd dotyczy więc jedynie systemu NCSI (Network Connectivity Status Indicator), odpowiedzialnego miedzy innymi za ikonę statusu sieci widoczną w zasobniku systemowym.

Teoretycznie nie jest to więc jakiś bardzo poważny problem, a przynajmniej do czasu, w którym nie korzystamy z aplikacji bazujących na mechanizmie NCSI. Jeśli ich używamy, to te przestają poprawnie funkcjonować, co może być bardzo kłopotliwe. Zwłaszcza, jeśli uświadomimy sobie, że w tej grupie są między innymi Cortana, Microsoft 365, OneDrive, Microsoft Store, Spotify czy Netflix. Na razie nie ma pewności co dokładnie jest źródłem problemu, choć ten pojawiał się już w poglądowym wersjach majowej aktualizacji dla „dziesiątki”. Prawdopodobnie ma to jakiś związek z usługami VPN, ale pewności nie ma.

Istnieje natomiast sposób by sobie z opisywaną niedogodnością poradzić. W tym celu należy zmienić wartość jednego z wpisów w rejestrze systemu o nazwie ‘EnableActiveProbing’ ustawiając zamiast 0 cyfrę 1. Znajdziecie go pod adresem “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NlaSvc\Parameters\Internet”. Aby wywołać edytor rejestru należy w poleceniu „Uruchom” wpisać „regedit” i wcisnąć klawisz Enter. Przypominam, że aby poczyniona zmiana weszła w życie komputer należy ponownie uruchomić.

Udostępnij artykuł na swoich mediach społecznościowych:


Kategorie: Muzyka | GSM | Programowanie | Edukacja | Biuro i firma | Narzędzia | Multimedia | Internet i komunikacja | Grafika | Dom | Bezpieczeństwo
Popularne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, Winrar, Minecraft, Xvid, ccleaner, happymod, adobe reader, Gimp, hwmonitor, daemon tools, 7 zip, adwcleaner, Ivona, Microsoft teams, Avast, Sketchup make, Davinci resolver, Windows XP, Occt, Driver booster, HD tune, Thunderbird, Skype, utorrent,Rufus, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 11 Professional Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader,Youtube Downloader Anydesk, Opera GX, Youtube Vanced, Minecraft Lanucher Notepad++, Steam, Auto Clicker, Malwarebytes, Origin, AfterBurner, Rufus, Chrome, Endomondo, Libreoffice, VLC Media Player, PDF Xchange, CPU Z, Afterburner, GG, Firefox, Origin, Youtube to mp3 converter, Youtube to mp3 converter VideoSoft, Discord, Drivermax, POCKIE NINJA, BLUESTACKS, dpoczta, engine cheat, optifine, PDF COMPRESSOR, minecraft launcher, PDFEDIT, Total Commander, OpenOffice, mp4 to mp3, Interner Explorer, Microsoft Edge, DirectX, 4k video Downloader, Teamspeak