15W układ Cofee Lake o 30% wydajniejszy od Kaby Lake

Jeszcze do niedawna Intel przekonywał, że CPU Cofee Lake będą o 15% wydajniejsze od układów na bazie Kaby Lake. Teraz producent twierdzi, że różnica sięgnie nawet 30%. Na dowód tego podaje wynik uzyskany w SYSmarku przez Core i7 ósmej generacji o TDP 15W, który jest wyższy niemal o 1/3 w porównaniu do tego jaki zanotował Core i7 7500U. Na pierwszy rzut oka wygląda to rewelacyjnie, ale jak zwykle okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach. Po pierwsze nowszy procesor ma 4 rdzenie i osiem wątków które pracują z zegarem do 4GHz w trybie Turbo podczas gdy i7-7500U to dwurdzeniowiec o częstotliwości 2,7GHGz (3,5GHz z Turbo).

Już samo to daje Cofee Lake sporą przewagę. Do tego dochodzi jeszcze kwestia pamięci RAM o nieco wyższym taktowaniu i fakt, że wynik uzyskany w SYSMarku nie musi się przekładać na realną wydajność w aplikacjach i grach. Innymi słowy spory wzrost wydajności w układach mobilnych możemy faktycznie odczuć, ale prawdopodobnie IPC nie zmieni się drastycznie.


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,