AMD kupuje od Nitero część technologii

AMD przejęło od firmy Nitero część portfolio technologii związanych z transmisją wiązek fal milimetrowych formowanych fazowo wraz z inżynierami odpowiedzialnymi za ich rozwój. Zakupione rozwiązania pozwalają na transmisję dużej ilości danych w paśmie 60GHz na niewielką odległość (do kilku metrów) przy niewielkim opóźnieniu. AMD chce wykorzystać tę technologię do bezprzewodowej transmisji informacji do gogli VR/AR. Obecnie standard WirelessHD 1.1 przewiduje, że za pośrednictwem fali radiowej o częstotliwości 60GHz można będzie przesłać dane z prędkością do 28Gb/s.

Dla porównania stosowane w goglach HTC Vive i Oculus Rift złącze HDMI pozwala na transfer z prędkością 10,2Gbps, co wystarcza do przesyłu obrazu w jakości 2160×1200 @ 90 Hz. Rozwiązanie Nitero teoretycznie pozwoli na przesył takiej samej ilości danych jak za pośrednictwem DisplayPort 1.4, czyli obrazu w jakości 4K @120Hz lub 8K @ 60Hz.

Nie wiadomo czy AMD planuje samemu zaprojektować własne gogle VR, czy może skupi się jedynie na rozwoju technologii i odsprzedaży licencji na jej stosowanie.

Źródło: twojepc.pl