AMD: nasze procesory są wolne od podatnosci Spoiler

Firma AMD poinformowała w oświadczeniu, że jej procesory są całkowicie wolne od podatności Spoiler odkrytej kilka miesięcy temu we wszystkich procesorach Intela przez badaczy z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Informacje o tym zostały upublicznione na początku marca. AMD informuje, że procesory nie posiadają luki umożliwiającej uzyskiwanie dostępu do niepożądanych danych podczas wykonywania przez procesor operacji ładowania danych z pamięci DRAM do pamięci podręcznej procesora. Powód tej sytuacji jest prozaiczny: AMD po prostu nie stostuje przyjętej przez Intela techniki rozwiązywania konfliktów podczas spekulacyjnego ładowania danych z pamięci DRAM do cache.

Podatność Spoiler jest obecna we wszystkich generacjach procesorów z serii Core, począwszy od procesorów Core 2 Duo i Core 2 Quad wydanych w 2006 roku. Spoiler wykorzystuje mechanizm spekulacyjnego ładowania danych z pamięci DRAM do pamięci podręcznej procesora (Smart Memory Access) oraz powiązaną z nim technikę Memory Disambiguation. Wykorzystując Spoiler możliwe jest uzyskanie informacji na temat fizycznego mapowania stron i tą drogą, po odpowiednim sprowokowaniu procesora, można zainicjować wyciek danych do dowolnego procesu w przestrzeni użytkownika.
Luka Spoiler jest zupełnie niezależna od systemu operacyjnego, zabezpieczenia przed jej użyciem nie stanowią także maszyny wirtualne i odseparowane środowiska typu piaskownica (sandbox).

Zdaniem serwisu Tom's Hardware, luka obecna będzie we wszystkich przygotowywanych właśnie przez Intela procesorach - to jest 14nm Xeonach i Core dla entuzjastów z serii Cascade Lake, 10-rdzeniowych Comet Lake dla podstawki LGA 1051, a także przyszłych 10nm chipach z serii Ice Lake.


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,