AMD wprowadza do oferty Ryzena 5 3500 dla partnerów OEM

W cieniu premiery nowych Threadripperów i Ryzena 9 3950X miał miejsce oficjalny debiut jeszcze jednego procesora na bazie architektury Zen 2 - Ryzena 5 3500. Układ ten jest dedykowany komputerom klasy desktop projektowanym przez partnerów OEM i nie będzie można go kupić w kanale detalicznym. Dlatego też o jego istnieniu dowiedzieliśmy się dopiero przy okazji prezentacji komputerów z logo Alienware w których zagościł. Ryzen 5 3500 oddaje w ręce użytkownika sześć rdzeni x86 Zen 2 wytwarzanych w 7nm litografii, które pracują z zegarem 3,6GHz (do 4,1GHz z Turbo). Opisywany układ oferuje również 384KB pamięci L1 na dane i instrukcje (64KB na rdzeń), 3MB pamięci L2 (512KB na rdzeń) oraz 16MB współdzielonej pamięci L3.

Zabrakło natomiast obsługi funkcji SMT, a co za tym idzie sześciordzeniowy CPU zapewnia obsługę „zaledwie” sześciu wątków jednocześnie.


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,