Apple obiecuje opcję wyłączenia spowalniania starszych modeli iPhone

Apple w połowie grudnia przyznało się do spowalniania pracy starszych modeli iPhone bez wiedzy użytkowników tych urządzeń. Producent wyjaśnił, że zmniejszenie wydajności po pewnym czasie użytkowania tych smartfonów motywowane jest dwoma powodami: wydłużeniem czasu żywotności urządzeń, oraz naturalnym zużywaniem się baterii litowo-jonowych, które wraz ze starzeniem się stają się mniej zdolne do zapewnienia szczytowego zapotrzebowania na prąd. Niestety informacja spotkała się z chłodnym przyjęciem, w tym oskarżeniami o planowane postarzanie produktu oraz o nakłanianie użytkowników do przyspieszenia decyzji o przesiadce na najnowszy model iPhone. Przeciwko firmie złożone zostały liczne pozwy sądowe.

W efekcie firma wyraziła głęboki żal i przeprosiła, że nie informowała o tym wcześniej swoich klientów, oraz zapowiedziała, że w ramach rekompensaty podejmie trzy kroki naprawcze.

Pierwszym z nich było znaczne obniżenie cena za wymianę baterii na nową- do 29 USD, zamiast 79 USD (jak dotychczas) kosztować tylko 29 USD. Drugim wydanie aplikacji, pozwalającej użytkownikom sprawdzać stan baterii, aby z wyprzedzeniem dowiedzieć się w którym momencie zużycie baterii spowoduje spowolnienie urządzenia, i móc zdecydować, czy powinni ją wymienić czy nie.

Trzecim wprowadzenie do stosowania przejrzystych praktyk dotyczących monitorowania zużycia baterii i spowalniania pracy swoich urządzeń, tak aby uniknąć oskarżeń o dokonywanie bez wiedzy użytkowników działań, mających istotny wpływ na pracę posiadanych przez nich urządzeń.

Apple idzie jednak o krok dalej - CEO firmy, Tim Cook zapowiedział, że w kolejnej aktualizacji iOS użytkownicy starszych iPhone ze zużyta baterią otrzymają nie tylko informację o konieczności wymiany baterii, ale także możliwość wyłączenia trybu obniżonej wydajności - będą mogli samodzielnie zdecydować, czy wymieniają baterię na nową, czy też pozostawiają dotychczasową baterię, a jeśli tak, to czy decydują się na niższą wydajność ale pełną stabilność, czy też pełną wydajność ale nie pewną stabilność.