Broadcom złożył ofertę zakupu Qualcomm za 130 mld. USD

Jak informuje agencja Bloomberg, powołująca się na swoje źródła zbliżone do sprawy, koncern Broadcom produkujący układy scalone wykorzystywane w urządzeniach sieciowych, rozważa możliwość kupna firmy Qualcomm. Według innych źródeł, może być to natomiast próba wrogiego przejęcia. Qualcomm najbardziej znany jest z produkcji mobilnych procesorów z serii SnapDragon, jednak w obszarze dotyczącym sieci i komunikacji bezprzewodowej działalność tej firmy częściowo pokrywa się z działalnością Broadcom.

Według informacji Bloomberga, powstała w ten sposób firma może być największym na świecie producentem układów scalonych. Połączenie portofolio Broadcom z rozwiązaniami SoC Qualcomm pozwoli na kompleksową ofertę dla rozwiązań IoT, smartfonów i tabletów.

Po podaniu tych informacji cena akcji Qualcomm wzrosła o 14 procent, a cena akcji Broadcom o 6,5 procent. Tym samym obecna kapitalizacja rynkowa obu firm wynosi odpowiednio 91,1 mld. USD oraz 113 mld. USD.

Warto dodać, że pomimo rekordowych zamówień na swoje Snapdragony, Qualcomm ma ostatnio kilka problemów. W ubiegłym roku firma ogłosiła zakup NXP Semiconductors za kwotę 47 mld. USD - jednak transakcja do tej pory nie została sfinalizowana ze względu na sprzeciw urzędów europejskich oraz udziałowców NXP. Dodatkowo firma jest w trakcie konfliktu sądowego z Apple, a ponadto otrzymała też kilka bardzo wysokich kar (np. w Chinach i na Tajwanie). W efekcie w ostatnim czasie zysk netto Qualcomma zmniejszył się o około 90%.

Aktualizacja | 6.11.2017 | 16.10 |

Krótko po nieoficjalnych doniesieniach, Broadcom złożył oficjalną ofertę zakupu Qualcomm za 130 mld. USD - z czego 70 mld. USD płatne w gotówce, 25 mld. USD w formie przejęcia debetu bankowego Qualcomm, a pozostałe 35 mld. USD w formie pakietu swoich akcji.