Ceny 300mm wafli krzemowych zaczynają znacząco rosnąć

Branża związana z produkcją układów krzemowych notuje aktualnie bardzo dobry okres. Wszystko przez bardzo duże i stale rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju układy krzemowe. Z tego powodu w ostatnim czasie zaczynają wzrastać ceny 300-milimetrowych wafli krzemowych. Ich dwaj producenci - japońska firma SUMCO oraz południowokoreańska firma SK Siltron już osiągnęli limit zdolności produkcyjnych wafli na swoich liniach produkcyjnych. Z tego powodu obaj wytwórcy zwiększają ceny, aby uzyskać wyższe przychody oraz rozbudować linie produkcyjne, co umożliwi zwiększenie produkcji wafli krzemowych i zaspokojenie popytu.

Szef firmy SUMCO, Hashimoto Mayuki poinformował, że 2017 rok będzie dla jego firmy najlepszym w ciągu ostatniej dekady. Jednocześnie Hashimoto Mayuki spodziewa się, że ceny 300mm wafli krzemowych na rynku wzrosną w przyszłym roku o około 20%, i będą dalej rosły w 2019 roku.

Aktualnie zapotrzebowanie na 300mm wafle krzemowe wynosi 5,6 miliona sztuk miesięcznie. Prezes SUMCO szacuje, że 2020 roku będzie to 6,6 mln sztuk miesięcznie. Kierowana przez niego firma zamierza do 2019 roku zwiększyć produkcję 300mm wafli krzemowych o 110 tysięcy sztuk miesięcznie.

W podobnej sytuacji są lub prawdopodobnie wkrótce będą wszyscy pozostali wytwórcy wafli krzemowych na zamówienie. Według analityków, ta sytuacja wpłynie na ogólny wzrost cen różnych układów scalonych. Jest to sytuacja bardzo podobna do sytuacji obserwowanej już od dłuższego czasu na rynku pamięci DRAM – gdzie bardzo duży wzrost popytu doprowadził do wyczerpania zdolności produkcyjnych producentów, i w konsekwencji – znacznego wzrostu cen pamięci.

Na dużym zapotrzebowaniu na układy scalone zyskuje także holenderska firma ASM, specjalizująca się w budowie urządzeń EULS (Extreme Ultraviolet Lithography System) przeznaczonych do produkcji układów scalonych. Firma zapowiedziała, że w skutek rosnącego popyt na EULS w bieżącym roku spodziewa się 25-procentowego wzrostu przychodów.