Ceny akcji AMD mocno spadają

Na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych Nasdaq od kilku dni duże spadki notują ceny akcji firmy AMD. Aktualnie ich cena oscyluje w okolicy 11 USD, a jeszcze przed tygodniem przekraczała 14 USD. Według analityków jest to m.in. efekt wyników finansowych odnotowanych przez firmę w 3. kwartale, które pomimo iż były dużo lepsze niż we wcześniejszych kwartałach, to jednak okazały się niższe od oczekiwanych przez rynek. Spadki pogłębiają dodatkowo przewidywania zakładające spadek dochodów firmy w kolejnych kwartałach. Zdaniem analityków z Morgan Stanley bieżący rok był dla AMD dość dobry, ale przyszły będzie gorszy, na co złoży się kilka czynników.

W bieżącym roku AMD sprzyjał debiut procesorów Ryzen oraz bardzo wysoki popyt na karty graficzne generowane przez wydobywców kryptowalut. Według prognoz analityków w przyszłym roku sytuacja odmieni się, i sprzedaż kart graficznych dla górników spadnie nawet o połowę. 

Dodatkowo producenci konsol do gier szacują w przyszłym roku spadek sprzedaży swoich urządzeń o 5,5 procent, co przełoży się na mniejsze zamówienia procesorów od AMD. Ponadto po premierze procesorów Intel Core 8 generacji, układy Ryzen straciły trochę na znaczeniu, i gdy tylko dostępność nowych procesorów Intela poprawi się, sprzedaż Ryzenów może ulec zmniejszeniu.