Ceny dysków HDD spadają bardzo powoli

Firma Backblaze, świadcząca między innymi ofertę backupu ważnych danych na jej dyskach, cyklicznie publikuje w sieci ciekawe analizy posiadanych HDD. Dzięki temu poznajemy współczynnik usterkowości konkretnych modeli, ale też chociażby koszt magazynowania 1GB danych. Niedawno Blackblaze opublikowało nowy raport opierając wyniki analizy o dane uzyskane z posiadanych przez firmę dysków w liczbie około 75 tysięcy egzemplarzy kupionych w różnym okresie czasu. Szczególnie ciekawie prezentuje się wykres obrazujący opłacalność kupowania nośników o określonej pojemności.

Wynika z niego, że najbardziej opłacalny jest zakup nośników o pojemności 4TB, a najdroższe są 1TB HDD. Jednocześnie wyraźnie widać, że o ile w latach 2009-2011 mieliśmy do czynienia ze sporym spadkiem cen w przeliczeniu na 1GB, tak od roku 2012 ceny malały wyraźnie wolniej, nie licząc spadku cen po podwyżkach wywołanych powodzią w Tajlandii.
 


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,