Fałszywe karty pamięci SanDisk w obiegu

Użytkownicy Holenderskiego forum Tweaks donoszą o sprzedawanych poprzez Groupon, fałszywych kart microSD firmy SanDisk. Karty działały i można było je reklamować, jednak ich maksymalna prędkość transferu była znacznie wolniejsza od podanej na opakowaniu. Fałszywe karty Sandisk MicroSD były sprzedawane przez sprzedawcę UK Connectronics, który według strony Groupon, sprzedał ich ponad 1000. Karty były dostępne w pojemnościach 8GB, 16GB, 32GB, 64GB oraz 128GB, odpowiednio w cenach € 7,99 / ($ 9), € 11.99 ($ ​​13.50), € 13.99 ($ ​​15.85), € 24.99 ($ ​​28.30) oraz € 49.99 ($ ​​56.70). Zamiast obiecanych szybkości rzędu 48 MB/s, maksymalna wynosiła ok 25 MB/s, czyli około 50% wolniej od zapewnianej.

Na pierwszy rzut oka opakowanie wyglądało na "oryginalne", lecz użytkownicy zgłaszali błędy ortograficzne na odwrocie opakowania, gdzie widniała specyfikacja, oraz brak ostrości zdjęcia telefonu, które znajdowało się na przedniej części opakowania. Firma SanDisk potwierdziła informację, że sprzedawane karty są fałszywe, na podstawie wydrukowanych numerów seryjnych urządzenia na opakowaniu, oraz kilku innych cech.

Sprzedawca fałszywych kart pamięci do tej pory zaprzecza, że są fałszywe i nadal je sprzedaje, Groupon stwierdził, że potrzebuje do 10 dni, aby znaleźć na to rozwiązanie. Nie jest to pierwszy taki przypadek, gdzie sprzedawane są fałszywe pamięci firmy SanDisk. według strony The Counterfeit Report, około 33% sprzedawanych kart na rynku uważa się za podróbki, większość z nich sprzedawana jest na serwisie Ebay. Oprócz kart firmy SanDisk, zaobserwowano sprzedaż fałszywych kart SD firm Kingston, Samsung, oraz Toshiba. Z raportu wynika,ze karty SanDisk MicroSD jako jedne z niewielu, działały i miały zdolność reklamacyjną, chociaż nie zawsze tak było. Niektóre po prostu nie działały, posiadały inna pojemność, lub zawierały liczne błędy odczytu.