Google nie zgadza się z proponowaną weryfikacją wieku dla nieletnich
Internet to wspaniałe miejsce, szczególnie jeśli chodzi o dostępność informacji. Jest ono otwarte na różne zastosowania, co stanowi również jego wadę. Bez odpowiedniego nadzoru i ograniczeń, nieletni korzystający z sieci mogą uzyskać dostęp do nieodpowiednich treści.
Google uważa, że dobre modele legislacyjne, oparte na zasadach projektowania odpowiednich dla wieku, mogą sprawić, że firmy zostaną pociągnięte do odpowiedzialności za promowanie bezpieczeństwa i prywatności, jednocześnie "umożliwiając dzieciom i nastolatkom dostęp do bardziej rozbudowanych doświadczeń".
Dodatkowo gigant wyszukiwarek zaznacza, że gdy ustawodawcy rozważają te kwestie, powinni "rozsądnie rozważyć szerszy wpływ tych ustaw i unikać skutków ubocznych", w tym ryzyka stania się "intruzyjną wobec danych" metodą.
Aby użytkownik mógł zweryfikować swój wiek, będzie musiał dostarczyć dowód tożsamości lub inne wrażliwe dane, takie jak dokumenty tożsamości wydane przez rząd. Google uważa, że proces weryfikacji powinien być ograniczony jedynie do usług o wysokim ryzyku.
Google nie jest przeciwny weryfikacji wieku w przypadku, gdy strony internetowe i usługi zajmują się alkoholem, hazardem oraz treściami dla dorosłych. Firma podkreśla, że firmy powinny być zobowiązane do priorytetowego uwzględniania najlepszego interesu dzieci i nastolatków podczas projektowania swoich produktów.
Pewne aplikacje i usługi już posiadają weryfikację wieku.
Lider w dziedzinie wyszukiwarek ma rację, gdy chodzi o ograniczanie dostępu do istotnych informacji. Ponadto nie ma potrzeby dostarczania wrażliwych danych, takich jak dane tożsamości rządowej czy inne formy identyfikacji, aby przeglądać treści odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych.
Co więcej, firmy, które nie wprowadziły jeszcze polityki weryfikacji wieku, mogą przyjąć przykład od usług, które już ją mają. Przykładowo, platforma Roblox, choć skierowana do dzieci, zawiera treści, które powinny być dostępne tylko dla osób w wieku 17 lat i starszych.
Aby zabezpieczyć dostęp nieletnich do tych treści, konieczna jest weryfikacja wieku, co skutecznie zapewnia bezpieczeństwo młodszych użytkowników. Instagram również ma politykę, która nie pozwala nieletnim w wieku 12 lat i młodszym na dostęp do strony, dlatego stosuje narzędzia weryfikacyjne.
Aby to osiągnąć, użytkownik musi dostarczyć dowód tożsamości, tak jak paszport lub prawo jazdy. Inne osoby również mogą być poproszone o potwierdzenie swojego wieku, a aplikacja społecznościowa może wykorzystywać technologię do weryfikacji wieku za pomocą wideo-selfie.