GT8525 czyli pierwszy GPU na bazie architektury Furian

Imagination Technologies zaprezentował swój pierwszy układ graficzny z rodziny PowerVR 8XT bazujący na całkiem nowej architekturze o kodowej nazwie Furian. Zastąpi ona stosowaną od roku 2010 Rouge oferując nawet do 35% lepszą wydajność w przeliczeniu na mm^2. W porównaniu do poprzednika Furian składa się z klastrów dysponujących 32-bitowym potokiem wykonawczym zamiast 16-bitowego. Budują je całkowicie przebudowane jednostki ALU oraz ROPy, których jest dwukrotnie więcej niż w Rouge.

Debiutujący model GT8525 składa się z dwóch klastrów Furian co daje 192ALU oraz po osiem jednostek renderujących przetwarzających piksele i teksele. Dla porównania Gt7200 Plus ma zaledwie po cztery jednostki ROP i 128ALU. Same jednostki arytmetyczno logiczne też zmodyfikowano i teraz składają się z dwóch typów jednostek: 128 MADów oraz 64MULi. Te pierwsze są bardziej skomplikowane i pozwalają dodawać oraz mnożyć liczby, podczas gdy znacznie uboższe MUL mogą wykonywać tylko operacje mnożenia. W poprzedniej generacji mieliśmy tylko jeden typ jednostek, co zdaniem producenta nie było dostatecznie efektywne.

Producent zachwala, że nowa architektura pozwoliła zwiększyć szybkość wypełniania pikselami o 80% w stosunku do Rogue. Wiadomo też, że wszystkie GPU na bazie architektury Furian będą wspierać API OpenGL ES 3.2, Vulkan oraz OpenCL w wersji 2.x.

Źródło: twojepc.pl


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,