Intel jesienią odświeży ofertę procesorów HEDT

Intel pod koniec 2018 roku wprowadził na rynek procesory Skylake-X Refresh (segment HEDT, podstawką LGA 2066), posiadające od 8 do 18 rdzeni, i będące nieco ulepszą wersją sprzedawanych od połowy 2017 roku procesorów Skylake-X. Wersje Refresh (proces 14nm+) otrzymały lutowane osłony termiczne oraz nieco wyższe zegary taktujące, a niektóre modele więcej pamięci L3. Podczas targów Computex krzemowy gigant zapowiedział, że oferta procesorów dla entuzjastów zostanie kolejny raz odświeżona tej jesieni. Stanie się to za sprawą serii procesorów Cascade Lake-X, które będą wytwarzane w niezbyt nowym, ale dopracowanym procesie litograficznym 14nm++.

Nowe procesory tak jak Skylake-X Refresh będą posiadać do 18 rdzeni, ale ich zegary taktujące zostaną kolejny raz zwiększone.

Oprócz tego chipy Cascade Lake-X otrzymają obsługę szybszych pamięci DDR4, poprawki dla niektórych z wykrytych do tej pory luk bezpieczeństwa, wsparcie dla technologii Optane DC Persistent Memory, oraz instrukcje VNNI (Variable Length Neural Network Instructions) wykorzystywane przez technikę DL Boost przyspieszającą wykonywanie zadań związanych z uczeniem maszynowym.

Konkretne wartości osiąganych częstotliwości taktowania nie zostały jeszcze podane, ale można spodziewać się, że maksymalne taktowanie Turbo wzrośnie z obecnych 4,5 GHz do 5,0 GHz lub nawet nieco więcej. Intel zapewne będzie chciał uzyskać wydajność jednowątkową wyższą od CPU Ryzen serii 3000 i przyszłych procesorów Threadripper 3. generacji, i należy się spodziewać, że postara się podbić zegar Turbo dla 1-2 rdzeni jeszcze wyżej, niż w swoich dotychczasowych CPU. Na pewno zwiększone zostaną też częstotliwości taktowania uzyskiwane podczas obciążenia wszystkich rdzeni, ale na konkretne wartości musimy poczekać do momentu oficjalnej premiery.