Intel oficjalnie zapowiada procesory Coffe Lake z grafiką AMD Radeon Vega

A jednak to prawda. Informacje o tym, że Intel zamierza wydać procesory mobilne wyposażone w zintegrowany układ graficzny od AMD docierały do nas od wielu miesięcy, lecz były konsekwentnie dementowane. Aż do dziś – Intel oficjalnie zaprezentował procesory mobilne typu MCM (Multi-Chip Module), które na jednej podstawce mieszczą procesor CPU z serii Coffe Lake, oraz układ graficzny AMD Radeon z architekturą Vega i własną pamięcią HBM 2. Procesory trafią na rynek w najbliższym czasie i będą używane do budowy ultracienkich, wydajnych laptopów.

Pamięć HBM2 jest połączona z układem graficznym 1024-bitową magistralą, natomiast wszystkie trzy elementy komunikują się ze sobą poprzez Embedded Multi-Die Interconnect Bridge (EMIB) - stosowany wcześniej w układach przygotowanych przez firmę Altera.

Zdaniem Intela, jego procesor MCM z grafiką Radeon Vega zajmuje około 1/4 powierzchni, jaka jest potrzebna do umieszczenia na płycie głównej typowego procesora CPU oraz oddzielnego układu graficznego wraz z pamięciami GDDR. Co więcej – jest też znacznie cieńszy. Dzięki temu ultrabooki będą mogły mieć grubość od maksymalnie 16 milimetrów do zaledwie 11 milimetrów.

Dokładna specyfikacja techniczna procesorów nie została podana – nie wiadomo ile rdzeni zawiera procesor Coffe Lake, i jaka jest liczba procesorów strumieniowych układu graficznego firmy AMD. Te dane zostaną ujawnione dopiero podczsa oficjalnej premiery, która ma nastąpić na początku przyszłego roku. Intel zapowiada szeroką dostępność urządzeń z jego procesorem z układem graficznym Radeon Vega jeszcze w 1. kwartale przyszłego roku.

Poniżej zdjęcia i film udostępnione przez Intela, oraz treść informacji prasowej