Intel zapowiada, że CPU Cascade Lake-X będą bardziej opłacalne

Architektury Sunny Cove oraz Willow Cove przyniosą ogromny wzrost IPC, ale w przeciwieństwie do obecnie wykorzystywanych rozwiązań nie są w stanie pracować z wysokimi zegarami. Przez to Intel wciąż wykorzystuje w swojej platformie HEDT litografię 14nm oraz rdzenie Skylake-X. Bieżący rok nie przyniesie w tej kwestii żadnych istotnych zmian, a mające debiutować w 4. kwartale procesory z serii Cascade Lake-X (CSL-X) nie będą się wyraźnie różnić od obecnie sprzedawanych modeli. Względem obecnie oferowanych modeli Skylake-X Refresh (np. Core i9-9980XE) "nowe" procesory nadal posiadać będą do 18 rdzeni, a ich zegary wielowątkowe jeśli wzrosną, to zapewne nieznacznie.

Tymczasem Intel zapowiedział właśnie, że CPU te będą znacznie bardziej opłacalne od swoich poprzedników, czyli dzisiejszej serii Core i9-99x0X, kosztującej od 600 USD za model 8-rdzeniowy, 900 USD za model 10-rdzeniowy i do 2000 USD za wersje z większą liczbą rdzeni.

Według Intela, mające debiutować wkrótce procesory z serii Cascade Lake-X zaoferują wskaźnik wydajności na dolar wyższy aż o 1,74 do 2,04 razy. Jeśli nie jest to tylko marketingowy slogan, może to oznaczać, że procesory te będą znacznie, nawet dwukrotnie tańsze od dotychczasowych modeli.

Przypomnijmy, że w porównaniu do Skylake-X Refresh, seria Cascade Lake-X otrzyma obsługę szybszych pamięci DDR4 (2933 MHz zamiast 2800 MHz), poprawki dla niektórych z wykrytych do tej pory luk bezpieczeństwa, wsparcie dla technologii Optane DC Persistent Memory, oraz instrukcje VNNI (Variable Length Neural Network Instructions) wykorzystywane przez technikę DL Boost przyspieszającą wykonywanie zadań związanych z uczeniem maszynowym. 
Można się także spodziewać , że maksymalne taktowanie Turbo wzrośnie do 5,0 GHz lub nawet nieco więcej. Intel zapewne będzie chciał uzyskać wydajność jednowątkową wyższą od przyszłych procesorów Threadripper 3. generacji.