Kolejna afera z Facebookiem w tle - wyciekły dwie duże bazy danych

Afera z danymi pozyskiwanymi przez Cambridge Analytica zatoczyła właśnie kolejne koło za sprawą dwóch zbiorów poufnych informacji odkrytych w zasobach usługi chmurowej firmy Amazon. Są to bazy danych powstałe w oparciu o dane pozyskane przez podmioty współpracujące niegdyś z firmą Marka Zuckerberga na zasadach podobnych do przywoływanej na wstępie Cambridge Analytica. Pierwszy ze zbiorów liczący 146GB danych należy do firmy Cultura Colectiva i obejmuje nazwy kont, numery ID, komentarze, polubienia i inne reakcje, a w części przypadków także hasła użytkowników.

Druga, znacznie mniejsza baza należy do UpGuard i obejmuje dane około 22 000 osób, ale dla odmiany cała zawartość jest zapisana jawnym tekstem. W tym również hasła. Szacuje się, że łącznie obie bazy obejmują ponad 540 milionów rekordów. Facebook już zgłosił do Amazona wniosek o usunięcie danych wskazując, że przetrzymywanie informacji zebranych za pomocą narzędzi wbudowanych w portal na zewnętrznych serwerach jest niezgodne z regulaminem serwisu.

Obie firmy to niestety nieuchwytne duchy, których właściciele nie odbierają maili, co utrudnia całą sprawę.


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,