Łatka Microsoftu na lukę Intela blokuje komputery ze starszymi procesorami AMD

Upublicznione w ubiegłą środę luki w procesorach Intela, w efekcie których możliwe są ataki Meltdown i Spectre, to aktualnie zdecydowanie najgłośniejszy temat w świecie IT. Na luki najpierw łatkę do systemów operacyjnych wydał Microsoft, a później pojawiły się aktualizacje BIOSu z nowymi mikrokodami dla procesorów Intela, przynoszące kolejne spadki wydajności. Szybko okazało się, że po instalacji łatki Microsoftu problemy z działaniem mają programy antywirusowe. Ale nie tylko - dość nieoczekiwanie łatka unieruchamia komputery z Windows 7 i starszymi procesorami AMD, np. Athlon 64 X2.

Na forum Microsftu powstał dość długi wątek, w którym wpisują się użytkownicy takich komputerów. Jak się okazuje systemy na ich komputerach automatycznie pobrały i zainstalowały łatkę KB4056892, dedykowaną dla procesorów Intela. Po jej zainstalowaniu uruchamianie systemu kończy się na logo startowym Windows - i to pomimo, że jeszcze kilka dni temu wszystko działało prawidłowo. Co gorsze, w systemie brak jest punktu przywracania, więc powrót do poprzedniej, działającej wersji jest niemożliwy .

Posiadacze starszych procesorów Athlon zdecydowali się na reinstalację systemu, ale po pobraniu aktualizacji sytuacja powtórzyła się, co zwiększyło ich zdenerwowanie. Niektórzy musieli powtórzyć reinstalację po raz drugi.

Po zaistnieniu problemu jedynym rozwiązaniem jest wyłączenie automatycznego pobierania aktualizacji, ręczne odznaczenie łatki KB4056892 na liście i pobranie pozostałych aktualizacji.

Microsoft jeszcze oficjalnie nie odniósł się do problemu, ale wygląda na to, że tempo w jakim wydawano łatkę KB4056892 sprawiło, że nie przeprowadzono wszystkich wymaganych testów.


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,