Microsoft: Spectre 2 przyniesie znaczne spadki wydajności dla starszych CPU Intela

Microsoft rozprowadza obecnie za pomocą usługi Windows Update łatki dla luk Meltdown i Spectre 1. Firma zamieściła na swoich stronach wpis informujący czego możemy spodziewać się po ich instalacji. Gigant z Redmond tłumaczy, że o ile naprawienie podatności na atak Meltdown i pierwszy z wariantów Spectre nie wpływa znacząco na wydajność, to niestety zupełnie inaczej będzie w przypadku łatki na lukę Specte 2 (CVE-2017-5715, Branch Target Injection). Wszystko zależeć będzie od posiadanego przez nas procesora Intela. Firma przeprowadziła testy wpływu tej łatki na wydajność systemu. Wyniki nie są pomyślne dla posiadaczy starszych procesorów Intela.

W przypadku modeli Skylake, Kabylake i nowszych, Microsoft zapowiada jednocyfrowe spadki wydajności. Sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej, jeżeli posiadamy procesor Intela z 2015 roku lub starszy (Haswell i wcześniejsze) - w tym przypadku testy wykazały znacznie poważniejsze spadki wydajności, które według Microsoftu będą zdecydowanie odczuwalne przez użytkowników komputerów. Co więcej, spadki wydajności mają być większe w systemach Windows 8 i Windows 7, a mniejsze w przypadku używania najnowszego Windows 10. Spadki wydajności zależą też od intensywności operacji I/O, dlatego najbardziej odczują je duże firmy, korporacje oraz dostawcy usług chmurowych.

Jednocześnie Micorosft wytłumaczył, dlaczego najnowsze procesory od serii Skylake nie ucierpią tak znacząco po zaaplikowaniu łatki na lukę Spectre 2. Okazuje się, że w nowszych procesorach Intela, firma może ograniczyć stosowanie instrukcje wykorzystywanych w drugim rodzaju ataku Spectre. W przypadku starszych procesorów, okazało się to niemożliwe.

Warto dodać, że obecnie luka Spectre 2 nie dotyczy procesorów AMD - według AMD prawdopodobieństwo podatności jej procesorów na ten rodzaj ataku jest znikome - do tej pory nikomu nie udało się ani potwierdzić ani zaprzeczyć możliwości przeprowadzenia ataku Spectre 2 na procesor AMD.

Więcej informacji na stronie Micorosoft