Nowa technologia zapisu i dyski HDD o pojemności do 40 TB

Western Digital ogłosił opracowanie nowej technologii zapisu na powierzchnię talerzy w dyskach twardych HDD. Technologia nosi nazwę MAMR (microwave-assisted magnetic recording) i polega na użyciu asysty mikrofal do większego skupienia oraz precyzyjnego kierowania wiązką magnetyczną. Dzięki temu pojedyncze bity będą mogły być zapisywane na dużo mniejszej powierzchni, niż przy zapisie dotychczasowymi metodami. Aktualnie było to bardzo utrudnione, gdyż w miarę zwiększania gęstości zapisu, wiązka magnetyczna oddziaływała nie tylko na zapisywany bit, ale coraz bardziej także na bity sąsiednie.

Zdaniem Western Digital, nowe rozwiązanie pozwoli w bardzo krótkim czasie osiągnąć gęstość zapisu na poziomie 4TB na cal kwadratowy – w dotychczasowych najbardziej pojemnych dyskach HDD gęstość zapisu nie przekracza 1TB na cal kwadratowy.

Western Digital zamierza wykorzystać nową technikę w nowej serii dysków HDD przeznaczonej dla centrów danych, która pojawi się na rynku w 2019 roku i ma oferować wyraźnie większą pojemność niż dyski aktualnie dostępne na rynku (czyżby 20TB? – dopisek redakcji). Następnie gęstość zapisu będzie stopniowo zwiększana, tak by najpóźniej w 2025 roku wprowadzić do sprzedaży dyski HDD o pojemności 40 TB.

Przy okazji prezentacjo nowej technologii firma pochwaliła się także, że sprzedała już ponad 20 milionów dysków HDD wypełnionych helem.


 


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,