Nowe Atomy C3000 dla IoT i serwerów

Intel oficjalnie wprowadził do oferty nowe Atomy z serii C3000 przeznaczone dla serwerów oraz urządzeń IoT (Internet rzeczy). Do sprzedaży trafiło w sumie piętnaście modeli, z których dwa najsłabsze mają dwa rdzenie i jednokanałowe kontrolery RAM, a najmocniejsze dysponują szesnastoma rdzeniami x86 oraz dwukanałowym kontrolerem pamięci. Wspólną cechą wszystkich procesorów z tej serii jest obsługa technologii IME, oraz identyczna budowa części CPU, w której rdzenie są grupowane po dwa, dzieląc pomiędzy siebie 2MB pamięci podręcznej drugiego poziomu.

TOPowa wersja oferuje ponadto moduł sieciowy Ethernet z obsługą do czterech gniazd o przepustowości 10Gb oraz 20 linii interfejsu HSIO, który pośredniczy pomiędzy portami a kontrolerami PCI-E, SATA i USB. Wersje z dwukanałowym kontrolerem RAM są w stanie zaadresować do 256GB pamięci RAM i obsługują QAT, a te z jednokanałowym o połowę mniej, czyli 128GB i są pozbawione wsparcia dla tej technologii.

Intel chwali się, że interfejs Atoma C3958 do podłączenia dysku ma mieć czterokrotnie wyższą wydajność niż ten wykorzystany w jego poprzedniku, moduł sieciowy działa 3,4x lepiej, a wydajność CPU wzrosła o 2,3x.

Pełną specyfikację debiutujących modeli znajdziecie poniżej: