Nuvia zapowiada rewolucję na rynku procesorów serwerowych

NUVIA, to firma założona przez trzech weteranów branży IT, którzy opuścili Apple oraz Google by zając się konstruowaniem swoich własnych procesorów serwerowych na bazie ARMa. Są to Panowie: John Bruno, Manu Gulati, oraz Gerard Williams III. Od początku było wiadome, że kierowany przez nich podmiot skupi się przede wszystkim na układach dla centrów baz danych, które potrzebują relatywnie wysokiej wydajności i jak najniższego zapotrzebowania na pobór mocy. A w takich warunkach ARM potrafi pokazać swój pazur, pokonując skupiającego się na czystej mocy x86. Mimo to do tej pory Nuvia nie chwaliła się przesadnie swoimi planami ani ambicjami.

To się jednak zmieniło za sprawą zapowiedzi pierwszego rdzenia tej firmy o nazwie Phoenix. Wedle Nuvii ma on oferować o 40-50% więcej mocy z pojedynczego wątku niż Zen 2, konsumując przy tym jedynie 33% energii, której potrzebuje CPU od AMD. Zaznaczam, że chodzi tu o scenariusz, w którym rdzeń konsumuje maksymalnie 5W energii, a wyliczenia są oparte o benchmark GeekBench 5.

Mimo wszystko brzmi to bardzo ambitnie i jeśli założenia te uda się faktycznie spełnić, to na rynku może dojść do sporego przetasowania. Warto jednak pamiętać o tym, że Phoenix na razie jest jedynie w planach, a CPU od AMD i Intela, z którymi zestawiono hipotetyczny rdzeń Nuvii, istnieją już teraz. Poza tym porównywanie efektywności pojedynczego rdzenia z całymi produktami kierowanymi na rynek detaliczny też nie jest do końca szczęśliwe i z wyspecjalizowanymi CPU dla serwerów wcale nie musi być produktowi Nuvii aż tak łatwo konkurować.

Udostępnij artykuł na swoich mediach społecznościowych:


Kategorie: Muzyka | GSM | Programowanie | Edukacja | Biuro i firma | Narzędzia | Multimedia | Internet i komunikacja | Grafika | Dom | Bezpieczeństwo
Popularne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, Winrar, Minecraft, Xvid, ccleaner, happymod, adobe reader, Gimp, hwmonitor, daemon tools, 7 zip, adwcleaner, Ivona, Microsoft teams, Avast, Sketchup make, Davinci resolver, Windows XP, Occt, Driver booster, HD tune, Thunderbird, Skype, utorrent,Rufus, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 11 Professional Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader,Youtube Downloader Anydesk, Opera GX, Youtube Vanced, Minecraft Lanucher Notepad++, Steam, Auto Clicker, Malwarebytes, Origin, AfterBurner, Rufus, Chrome, Endomondo, Libreoffice, VLC Media Player, PDF Xchange, CPU Z, Afterburner, GG, Firefox, Origin, Youtube to mp3 converter, Youtube to mp3 converter VideoSoft, Discord, Drivermax, POCKIE NINJA, BLUESTACKS, dpoczta, engine cheat, optifine, PDF COMPRESSOR, minecraft launcher, PDFEDIT, Total Commander, OpenOffice, mp4 to mp3, Interner Explorer, Microsoft Edge, DirectX, 4k video Downloader, Teamspeak