Nvidia zmienia umowę licencyjną sterowników kart

Nvidia wprowadziła zmiany do swojej umowy licencyjnej dla użytkownika końcowego (EULA) dotyczącej sterowników GeForce. Nowa zaktualizowana wersja umowy licencyjnej zabrania stosowania sterowników w centrach danych. W umowie pojawił się następujący wpis "Nie do wdrażania w centrach danych. To oprogramowanie nie jest licencjonowane do wdrażania w centrach danych, z wyjątkiem przetwarzania blockchain, dozwolonego w centrum danych".

Oznacza to, ze od teraz używanie kart GeFoce lub GeForce Titan (wraz z wymaganymi sterownikami) w centrach danych do celów innych niż przetwarzanie blockchain (np. kryptowaluty) jest niezgodne z warunkami licencji Nvidia. Wygląda na to, że Nvidii nie podoba się to, że firmy w swoich centrach danych stosują tańsze konsumenckie karty GeForce lub GeForce Titan, zamiast droższych kart Quadro lub Tesla.

W efekcie, w skutek zmian w polityce licencyjnej Nvidia, firmy wyposażając swoje centrach danych będą musiały albo stosować karty Quadro lub Tesla, albo... konkurencyjne Radeony od AMD.

Wiadomo, że Nvidia rozpoczęła już aktywne działania na rzecz skłonienia producentów serwerów do realizacji nowej umowy EULA, i w tym celu rozsyła do nich informacje zawiadamiające o wprowadzeniu nowego ograniczenia.