Pracownicy MIT proponują nowy podsystem pamięci CPU
Pracownicy naukowi MIT opracowali nowy model systemu pamięci podręcznej w procesorze, nazwany Jenga. Na tle obecnie stosowanych mechanizmów wyróżnia go elastyczne podejście do pojemności poszczególnych poziomów cache w procesorze. Jenga zakłada, że w różnych miejscach jądra krzemowego znajdują się rozmieszczone bloki pamięci podręcznej bez konkretnego przydziału. To jak duża ilość takich bloków zostanie potraktowana jako pamięć L1, L2 czy L3 będzie zależeć od aktualnego zapotrzebowania.
Wbudowany koprocesor ma przy tym tak zarządzać posiadanymi zasobami by czas dostępu do danych był możliwie najkrótszy. Twórcy opisywanego rozwiązania twierdzą, że w przeprowadzonych symulacjach 36-rdzeniowy CPU z systemem Jenga miał o 20-30% szybszy podsystem pamięci niż tradycyjny procesor. Sam system pamięci podręcznej był też o 85% bardziej efektywny energetycznie.
Obecnie produkowane procesory mają z góry przypisaną ilość pamięci L1, L2 itd. Im wyższy poziom tym pamięci jest więcej, ale dostęp do zgromadzonych w niej danych jest dłuższy. Zazwyczaj cache L1 i L2 są na stałe przypisane do konkretnych rdzeni, a L3 jest współdzielona przez co najmniej kilka rdzeni.