Qualcomm ukarany przez Komisję Europejską grzywną 997 mln Euro

Koncern Qualcomm został ukarany dziś przez Komisję Europejską za nadużywanie dominującej pozycji na rynku chipsetów LTE. Komisja nałożyła na spółkę grzywnę w wysokości aż 997 mln Euro - a najdokładniej 997 443 000 Euro. Zdaniem Komisji, firma uniemożliwiała swoim rywalom konkurowanie na rynku, stosując system rabatów i zachęt dla swoich klientów, z którego mogli skorzystać jedynie pod warunkiem nie kupowania układów LTE innych producentów. Praktyki miały miejsce przynajmniej od 2011 roku, do 2016 roku włącznie, a w ich efekcie udział rynkowy firmy w segmencie modemów LTE wynosił ponad 90 procent.

Jednym z partnerów który zawarł umowę z Qualcomm była firma Apple. Na mocy tej umowy Qualcomm zagwarantował sobie wyłączność na dostawy chipsetów LTE dla Apple, w zamian za duże zniżki na rzecz firmy z Cupertino. Umowa stanowiła automatyczne wygaszenie zniżek w przypadku gdyby Apple zawarło umowę z innym dostawcom chipsetów LTE. To miało m.in. zaszkodzić Intelowi, który nie mógł porozumieć się z Apple w sprawie sprzedaży do iPhone i iPadów swoich modemów LTE.

Wysokość grzywna została ustalona na postawie obliczonej wartości sprzedaży chipsetów LTE w Europejskim Obszarze Gospodarczym w okresie 5 lat, 6 miesięcy i 23 dni. Kwota 997 mln Euro stanowi 4,9 procent obrotu przedsiębiorstwa w 2017 roku.