Qualcomm ukarany przez Komisję Europejską grzywną 997 mln Euro

poprzednie następne

Koncern Qualcomm został ukarany dziś przez Komisję Europejską za nadużywanie dominującej pozycji na rynku chipsetów LTE. Komisja nałożyła na spółkę grzywnę w wysokości aż 997 mln Euro - a najdokładniej 997 443 000 Euro. Zdaniem Komisji, firma uniemożliwiała swoim rywalom konkurowanie na rynku, stosując system rabatów i zachęt dla swoich klientów, z którego mogli skorzystać jedynie pod warunkiem nie kupowania układów LTE innych producentów. Praktyki miały miejsce przynajmniej od 2011 roku, do 2016 roku włącznie, a w ich efekcie udział rynkowy firmy w segmencie modemów LTE wynosił ponad 90 procent.

Jednym z partnerów który zawarł umowę z Qualcomm była firma Apple. Na mocy tej umowy Qualcomm zagwarantował sobie wyłączność na dostawy chipsetów LTE dla Apple, w zamian za duże zniżki na rzecz firmy z Cupertino. Umowa stanowiła automatyczne wygaszenie zniżek w przypadku gdyby Apple zawarło umowę z innym dostawcom chipsetów LTE. To miało m.in. zaszkodzić Intelowi, który nie mógł porozumieć się z Apple w sprawie sprzedaży do iPhone i iPadów swoich modemów LTE.

Wysokość grzywna została ustalona na postawie obliczonej wartości sprzedaży chipsetów LTE w Europejskim Obszarze Gospodarczym w okresie 5 lat, 6 miesięcy i 23 dni. Kwota 997 mln Euro stanowi 4,9 procent obrotu przedsiębiorstwa w 2017 roku.