Rząd USA chce zablokować produkcję chipów Huawei w TSMC

Jak informuje Reuters, administracja Stanów Zjednoczonych prowadzi działania zmierzające do zablokowania możliwości produkowania układów scalonych firmy Huawei w fabrykach TSMC. Aktualnie w tej sprawie mają toczyć się zwyczajne rozmowy, ale raczej nie przyniosą one żadnego skutku, ponieważ TSMC nie jest firmą amerykańską a swoją siedzibę i główne fabryki ma na Tajwanie. Z tego powodu, po fiasku rozmów z TSMC, administracja USA ma rozważać zupełnie inne posunięcie. Wszystko dlatego że, TSMC korzysta z amerykańskich poddostawców takich jak m.in. KLA, Lam Research i Applied Materials.

Z tego powodu przez administrację Trumpa rozważane jest wprowadzenie licencji na techniki dostarczane przez amerykańskie firmy do TSMC. W efekcie, to licencja zawarta z amerykańskimi poddostawcami miałaby określać, do produkcji jakich chipów mogą być wykorzystywane dostarczane z USA do TSMC urządzenia, oprogramowanie i rozwiązania techniczne.

To w zasadzie nie zabroni TSMC produkować układy scalone dla Huawei, ale brak takiej licencji dla chipów Huawei zmusi TSMC do przygotowania odrębnych procesów litograficznych i linii produkcyjnych, niewykorzystujących rozwiązań od KLA, Lam Research i Applied Materials.

O ile faktycznie może to krótkoterminowo związać ręce TSMC w kwestii wytwarzania chipów dla Huawei, o tyle w dłuższym terminie takie zagranie może niekorzystnie odbić się na amerykańskich poddostawcach, zachęcając TSMC do poszukania alternatywnych poddostawców poza USA.

 


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,