Seagate: dyski HDD 20TB z technologią HAMR w 2018 roku

Firma Seagate ogłosiła, że będzie gotowa do wprowadzenia na rynek pod koniec przyszłego roku dysków twardych HDD o pojemności 20 TB wykorzystujących technologię zapisu magnetycznego wspomaganego ciepłem, o skrótowej nazwie HAMR (heat-assisted magnetic recording technology). Będą to pierwsze dyski twarde tego producenta wykorzystujące tą technologię. Następnie w 2019 roku producent zamierza wprowadzić do sprzedaży dyski HDD z zapisem HAMR o pojemności większej niż 20 TB. Seagate uważa, że rozwiązanie HAMR jest lepsze od rozwijanego przez Western Digital zapisu ze wspomaganiem mikrofalowym (MAMR).

Według Seagate prace nad HAMR trwają od bardzo długiego czasu, i będzie to technologia dopracowana bardziej niż rozwiązane MAMR lansowane przez Western Digital. Kolejnym atutem ma być mniejsze zapotrzebowanie na energię eklektyczną – laser używany do podgrzewania powierzchni dysku ma konsumować około 8W energii. Zdaniem Seagate, dyski Western Digital z technologią MAMR będą bardziej energochłonne.


Seagate twierdzi, że nie tylko wprowadzi na rynek dyski z zapisem HAMR o rok wcześniej niż Western Digital swoje dyski z zapisem MAMR, ale również szybciej osiągnie większe pojemności i już w 2023 roku zamierza zaoferować dyski o pojemności 40 TB. Dla porównania Western Digital zapowiedział pierwsze dyski z zapisem MAMR na 2019 rok, a dyski o pojemności 40 TB na 2025 rok.

Z kolei Western Digital podczas swojej niedawnej prezentacji technologii MAMR skrytykował rozwiązanie HAMR, zarzucając Seagate, że wymaga ono nowych materiałów i jest bardziej skomplikowane niż zapis z asystą magnetyczną, a podgrzewanie talerzy dysku dp temperatur rzędu 400-700 stopni Celsjusza wpłynie na wzrost awaryjności dysków oraz obniżenie żywotności zapisanych danych.

Wygląda więc na to, że pomiędzy producentami nawiąże się ciekawa walka.