Stacje robocze HP z dodatkowym chipem zabezpieczającym ESC

Firma HP zdradziła, że w jej przyszłych konstrukcjach dużo uwagi zostanie poświęcone wydajności w obliczeniach związanych z maszynowym uczeniem oraz kwestiom bezpieczeństwa. W tym drugim przypadku będziemy mieć do czynienia zarówno z rozwiązaniami sprzętowymi jak i programowymi. Najwięcej uwagi przykuwa oczywiście tajemniczy chip ESC (Endpoint Security Controller), który ma współpracować z pakietem Sure, odpowiadając za przeciwdziałanie atakom z wykorzystaniem luk sprzętowych odnalezionych między innymi w mechanizmie Intel Management Engine oraz za przywracanie do stanu pierwotnego BIOSu i systemu operacyjnego.

Wiadomo o nim niewiele, bo co zrozumiałe HP nie jest zainteresowane tym by zdradzać szczegóły jego budowy. Jest to ich autorska konstrukcja bazująca prawdopodobnie na bazie architektury ARM.

Niejako przy okazji wyszło na jaw, że układ ESC był montowany w stacjach roboczych HP już od 2013 roku, a pierwszym modelem, który z niego korzystał był EliteBook 800 G1. Aż do tej pory jego jedynym zadaniem było przywrócenie BIOSu w przypadku uszkodzenia plików. Teraz producent jest gotów na szersze wykorzystanie ESC, który w odświeżonej wersji zawita we wszystkich wydanych w tym roku stacjach roboczych HP.