Statystyki sprzedaży procesorów Intel i AMD w listopadzie i grudniu

Na początku września informowaliśmy o tym, że w sierpniu w największym niemieckim sklepie internetowym z elektroniką i częściami komputerowymi po raz pierwszy od 10 lat procesory AMD sprzedawały się lepiej niż procesory Intela. Sklep Mindfactory.de co miesiąc upublicznia wyniki sprzedaży oferowanych produktów, w tym procesorów Intela i AMD, dzięki czemu możemy mieć pewien pogląd na udział w rynku obu producentów. Najnowsze dane obejmują ostatnie miesiące: listopad i grudzień. Jak się okazuje, o ile w listopadzie procesory AMD nadal sprzedawały się lepiej niż Intela, o tyle w grudniu sytuacja odwróciła się.

W listopadzie, tak jak i w trzech poprzednich miesiącach, w sklepie Mindfactory sprzedaż procesorów AMD była o około 30 procent wyższa, niż sprzedaż procesorów Intela.

Natomiast w grudniu, sprzedaż procesorów AMD spadła o około 10 procent, a jednocześnie sprzedaż procesorów Intela wzrosła o około 30 procent - w efekcie w ostatnim miesiącu, po raz pierwszy od lipca, sprzedanych zostało więcej procesorów Intela aniżeli procesorów AMD. Na sytuację wpływ miały dwa czynniki - zwiększone dostawy procesorów Intela 8. generacji (Coffe Lake), oraz szaleństwo związane z gwiazdkowymi zakupami, w efekcie którego najczęściej kupowanym w grudniu procesorem był Core i7 8700K. Natomiast spośród procesorów AMD spadek sprzedaży zanotowały droższe modele - od modelu Ryzen 1600X w górę.


Tak duża popularność dość drogiego Core i7 8700K to jednak sytuacja związana z przedświątecznymi zakupami i prawdopodobnie jednorazowa - dodatkowo spotęgowana tym, że niektórzy oczekiwali na możliwość zakupu tego procesora aż od wrześniowej premiery. Dlatego z niecierpliwością czekamy na zestawienie sprzedaży w sklepie Mindfactory w styczniu.