Szef zespołu projektowego ZEN 2 pracuje już nad architekturą ZEN 5

David Suggs, jeden z najstarszych stażem i najbardziej doświadczonych projektantów procesorów spośród pracujących w firmie AMD, niedawno zaktualizował swoje CV w jednym z przeznaczonych do tego celu portali internetowych. W zamieszczonych informacjach podał, że był szefem zespołu architektów opracowujących architekturę ZEN 2, a obecnie jest szefem zespołu pracującego nad architekturą ZEN 5. Informacja jest o tyle ciekawa, że znaczy iż AMD posiada przynajmniej trzy zespoły projektowe pracujące nad kolejnymi ulepszeniami architektury ZEN (jak wiadomo, oprócz ZEN 5 w opracowywaniu są jeszcze ZEN 3 oraz ZEN 4). Nad całością prac wszystkich zespołów czuwa natomiast główny architekt CPU w AMD, Mike Clarc.

Równoległa praca nad aż trzema kolejnymi iteracjami architektury ZEN może natomiast świadczyć, że AMD faktycznie zamierza pominąć wersję z plusem (np. ZEN 2+), wypuszczając kolejne generacje swojej architektury w krótkich (kilkunasto-miesięcznych) odstępach czasu.

W ramach ciekawostki pierwsze informacje na temat architektury ZEN 5 pojawiły się w 2. kwartale ubiegłego roku, kiedy jeden z pracowników AMD zdradził, że firma rozpoczęła już pracę nad piątą wersją architektury ZEN. Krótko wcześniej, bo w styczniu 2018 roku ogłoszono zakończenie prac nad architekturą ZEN 2, to też inżynierowie pracujący nad jej opracowaniem mogli zostać przerzuceni do kolejnego projektu.