Tesla V100 pierwszą kartą Nvidii z GPU Volta

Nvidia zaprezentowała nowy akcelerator do zastosowań profesjonalnych z rodziny Tesla, bazujący na nowej mikroarchitekturze o kodowej nazwie Volta. Jego oznaczenie to V100 i taki też symbol nosi GPU który jest jego sercem. Buduje go 21,1 miliarda tranzystorów wytwarzanych w procesie technologicznym 12nm FFN ułożonych na powierzchni 815mm^2. Wzorem poprzedników rdzeń graficzny został podzielony na bloki SM, z których niewielka część jest wyłączonych. Do dyspozycji użytkownika pozostaje 80SM co przekłada się na 5120 procesorów strumieniowychi i 320 jednostek teksturujących.

Każdy z bloków ma też osiem rdzeni Tensor, co daje w sumie 640 w całym układzie. Jest to nowy typ jednostki która ma przyspieszyć wykonywanie obliczeń typowych dla systemów sztucznej inteligencji. Jeśli chodzi o system pamięci, to każdy SM ma 96KB własnej pamięci podręcznej i 256KB pamięci współdzielonej L2 (łącznie 20MB). Do tego dochodzi pamięć RAM typu HBM2 z interfejsem 4096-bit o pojemności 16GB i bardzo szybkie złącze NvLink do łączenia kliku kart w jeden system.

Tesla V100 pracuje z zegarem Turbo wynoszącym 1455MHz i oferuje wydajność na poziomie 15TFLOPs w obliczeniach na 64-bitowych liczbach zmiennoprzecinkowych przy zachowaniu pojedynczej precyzji i 7,5TFLOPs przy podwójnej precyzji. TDP wynosi natomiast 300W.

Źródło: twojepc.pl


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,