TSMC: 7nm linie produkcyjne wkrótce zostaną wysycone

Firma TSMC informuje, o dużym zainteresowaniu swoim 7nm procesem litograficznym. Producent uruchomił masową produkcję w tej litografii w 2. kwartale 2018 roku, a jednym z pierwszych znaczących klientów została firma Apple, której chipy Apple A12 Bionic stosowane w dostępnych na rynku od października smartfonach powstają właśnie w 7nm litografii od TSMC. Ogółem w grudniu ponad 20 procent wszystkich produkowanych przez TSMC układów scalonych było wytworzonych w litografii 7nm, a producent systematycznie uruchamiał kolejne linie produkcyjne, zwiększając swoje możliwości wytwarzania w tej litografii.

Dotychczas TSMC mogło produkować więcej 7nm układów aniżeli zamawiali odbiorcy - obłożenie 7nm linii wynosiło dotychczas około 80-90 procent. Ta sytuacja zmieni się w 3 kwartale, kiedy TSMC spodziewa się, że wszystkie 7nm linie produkcyjne zostaną wysycone w 100 procentach. Nastąpi to nawet pomimo tego, że firma cały czas zwiększa swoje zdolnosci wytwarzania w tym procesie litograficznym. 

TSMC nie podaje powodów tej sytuacji, ale jak nietrudno stwierdzić, będzie ona wynikać z dużej ilości zamówień, w tym zbliżającego się rozpoczęcia masowej produkcji 7nm chipów dla AMD.

W efekcie znacznej popularności 7nm litografii TSMC po raz pierwszy od 8 lat spodziewa się w bieżącym roku odnotować zysk operacyjny. 

Niestety informacja przekazana przez TSMC jest tez w pewien sposób niepokojąca. Oby oczekiwane 100 procentowe wysycenie 7nm linii produkcyjnych nie oznaczało niedoboru 7nm chipów na rynku.