VIA zapowiada nawiązanie walki na rynku procesorów x86

Procesory firmy VIA miały swoje pięć minut pod koniec lat 90, kiedy w ofercie różnych producentów (m.in. Cyrix, WinChip) pojawiły się tańsze alternatywy dla bardzo drogich wóczas Intel Pentium II. Po debiucie procesorów Intel Celeron i AMD Athlon, na rynku liczyły się już tylko procesory Intela i AMD. Kilka lat temu VIA powróciła wraz z 2 i 4-rdzeniowymi procesorani VIA Eden i Nano, opartymi o architektury Isaiah oraz Isaiah II. Układy mogły swobodnie konkurować z procesorami Intel Atom oraz AMD Bobcat i Jaguar, lecz mimo tego nie odniosły sukcesu rynkowego. Teraz VIA zapowiada kolejny powrót i nawiązanie walki na rynku procesorów x86, tym razem w wydajnym segmencie.

Wszystko za sprawą nowych procesorów, opracowywanych wspólnie z firmą Shanghai Zhaoxin Semiconductor.

Aktualnie producent przygotowuje do prowadzenia na rynek układy o nazwie kodowej KX-5000, które posiadają od 4 do 8 rdzeni, są produkowane w 28-nanometrowym procesie litograficznym i taktowane zegarem 2,0-2,4 GHz. Chipy posiadają też zintegrowany kontroler DDR4, PCI-Express 3.0 oraz kontrolery SATA 3.0, USB 3.1 Gen1 i Gen2 oraz USB 2.0.

Następnie procesory z serii KX-5000 mają zostać zastąpione serią KX-6000, która będzie się produkowana w 16-nm procesie litograficzny, dzięki czemu ma działać ze znacznie wyższymi zegarami taktującymi.

To jednak nie koniec - w przygotowaniu jest też seria KX-7000 oparta o znacznie ulepszoną architekturę i wyposażona w zintegrowany kontroler pamięci DDR5 oraz PCI-Express 4.0. Przedstawiciele VIA zapowiadają, że procesory z tej serii mają pojawić się na rynku za około 2 lata i będą konkurencyjne wobec układów oferowanych przez AMD.


Aktualnie wykorzystanie procesorów z serii KX-5000 zapowiedziała już firma Lenovo, która zamierza wprowadzić w tym roku do sprzedaży komputer stacjonarny M6200 z 8-rdzeniowym procesorem VIA.