WSJ oskarża AMD o działanie na szkodę bezpieczeństwa USA

W cieniu wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami swoją prywatną krucjatę przeciwko AMD wytoczyła redakcja The WallStreet Journal oskarżając producenta z Sunnyvale o krótkowzroczność i mimowolne działanie na szkodę USA. Chodzi oczywiście o współpracę z zależnym od Sugon Information Industry Co. THATIC, w ramach której w 2016 roku powstała spółka joint venture produkująca procesory na bazie architektury Zen. Sugon to z kolei ważny dostawca układów scalonych dla klientów biznesowych oraz wojska i to właśnie ta druga gałąź jego działalności budziła zastrzeżenie WSJ. Zdaniem dziennikarzy w ręce Chińczyków trafiła zaawansowana technologia, która nie powinna była opuszczać granic USA.

Z taką argumentacją nie zgadza się AMD, które podkreśla, że dostarczone IP jest zabezpieczone przed kradzieżą i tzw. inżynierią wsteczną, a rewelacje WSJ są wyssane z palca. Władze firmy z Sunnyvale dodają również, że AMD ściśle współpracuje z licznymi agencjami rządowymi USA i przed utworzeniem spółki joint venture konsultowano się w tej kwestii między innymi z Ministerstwem Obrony. W momencie zawierania umowy żadna z licencjonowanych technologii nie znajdowała się na liście kluczowych dla bezpieczeństwa państwa.

Biorąc pod uwagę brak reakcji ze strony władz można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z kolejną sensacją serwowaną przez znaną redakcję, która nie ma podparcia w faktach. Przypomina to oskarżenia kierowane pod adresem SeaMicro, na którego płytach głównych miały znajdować się chipy szpiegujące. Ostatecznie rewelacje te okazały się całkowicie zmyślone.