Xeon Phi - Intel kasuje projekt Knights Hill

Oprócz tradycyjnych Xeonów, zbudowanych w oparciu o nieco zmodyfikowane architektury CPU, znane nam z rynku konsumenckiego, w ofercie Intela możemy znaleźć również układy Xeon Phi zbudowane w oparciu o architekturę MIC (Many Integrated Cores). Akceleratory przypominają wyglądem karty graficzne, łączą się przez interfejs PCI-Express a ich docelowym segmentem są serwery zajmujące się skomplikowanymi i rozległymi obliczeniami. Aktualnie na rynku dostępna jest druga generacja o nazwie nazwie Knights Landing, produkowana w 14nm litografii i wyposażona w od 64 do 72 rdzenie x86. Trzeciej generacji jak się okazuje, nie będzie.

W 2014 roku Intel zapowiadał zastąpienie Xeonów Phi z serii Knights Landing trzecią generacją o nazwie kodowej Knights Hill, która miała być wytwarzana w 10-nm procesie litograficznym.

Teraz firma podjęła decyzję o anulowaniu projektu, co oznacza, że Knights Hill nigdy nie trafi na rynek. Nie wiadomo co dokładnie spowodowało taką decyzję, ani czy Intel zamierza czymś zastąpić porzucony projekt. Być może ma to związek z tym, że niedawno do Intela dołączył Raja Koduri, dotychczasowy szef AMD Radeon Technologies Group.