Bitcoin, czyli finanse w sieci nowoczesnych technologii

Skoki kursu na Bitcoinie. Złoty okres oraz późniejsze wahania

Najpierw spróbujmy krótko wyjaśnić, czym jest Bitcoin. Jest to cyfrowa waluta będąca poza kontrolą rządu czy banków. Została ona stworzona w 2009 roku przez anonimową osobę/grupę ludzi określającą się jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin działa w oparciu o technologię blockchain, czyli bazę danych, która rejestruje transakcje, a jednocześnie zapewnia ich bezpieczeństwo. Dzięki temu Bitcoin jest odporny na fałszerstwa. Praktyka pokazuje, że Bitcoin może być wykorzystywany np. w celu realizowania płatności online lub inwestowania.

Jeśli tylko spojrzymy na kurs Bitcoina, który kształtował się na przestrzeni ostatniej dekady, od razu rzuca się w oczy niezwykle dynamiczny wzrost. W ciągu zaledwie pięciu lat wartość Bitcoina wzrosła bowiem o kilkaset procent. Spójrzmy na liczby: jeszcze w 2019 roku cena jednego Bitcoina nie przekraczała równowartości pięćdziesięciu tysięcy PLN. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że obecnie wartość rynkowa tej kryptowaluty wynosi ponad 267 tysięcy złotych, nie powinno dziwić Cię, że różnica ta jest wprost oszałamiająca.

Jak już jednak wspomnieliśmy, Bitcoin kurs ma to do siebie, że cechuje się bardzo silną zmiennością. Można było się o tym przekonać na przykład w październiku 2022 roku, kiedy to kurs dramatycznie spadł poniżej równowartości stu tysięcy złotych. Tak silne wahania nawet najbardziej doświadczonych inwestorów mogą przyprawić o zawrót głowy. Z drugiej jednak strony potencjał do wzrostów jest niezwykle ogromny.

Sam Bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą (Ethereum, Dogecoin to tylko niektóre spośród wszystkich alternatyw), lecz stał się kryptowalutą najbardziej znaną na świecie. To oznacza, że być może w przeciągu następnych kilkunastu lat stanie się on oficjalnym środkiem płatniczym (jest to, począwszy od 2021 roku, oficjalny środek płatniczy w Salwadorze).

Skąd bierze się zmienność Bitcoina?

Aby zrozumieć, z czego wynika zmienność kursu Bitcoina, trzeba wiedzieć, że mówimy o walucie cyfrowej, która nie jest kontrolowana przez żaden centralny organ (w tym np. przez bank centralny) czy państwo. To jeszcze nie wszystko, ponieważ musimy uwzględnić, że w porównaniu z tradycyjnymi aktywami (do takich zalicza się np. akcje czy obligacje) Bitcoin jest relatywnie świeżym rozwiązaniem na współczesnym rynku inwestycyjnym. To, co w przypadku "klasycznej" giełdy czy rynków walutowych było budowane przez długie dziesięciolecia, czyli reputacja, Bitcoin tworzy zaledwie od kilku lat.

Dodatkowo, brak stabilnych fundamentów to czynnik, który sprawia, że kurs kryptowaluty reaguje bardziej gwałtownie na wszelkie wydarzenia z gospodarki. Przykładem mogą być zmiany prawne w różnych krajach. Przykładowo, w czasie, gdy Chiny ogłosiły w 2021 r. zakaz kopania kryptowalut, Bitcoin kurs na pewien czas zanurkował. Zasada ta działa również w druga stronę, ponieważ kiedy okazało się, że niektóre duże korporacje, w tym np. Tesla czy PayPal, zaakceptowały Bitcoina jako formy płatności, kurs poszybował w górę.

Bitcoin to "wirtualna" kryptowaluta?

Bitcoina można uzyskać dzięki wykorzystaniu mocy obliczeniowej komputera, nawet takiego domowego. Nie każdy jednak może "wykopywać" tą kryptowalutę. W praktyce jednak potrzebna jest bardzo duża moc obliczeniowa do tego, by kopać krypto (ang. crypto mining).

Co więcej, podaż tej cyfrowej waluty jest ograniczona do 21 milionów Bitcoinów. Wbrew pozorom, ograniczony zasób kryptowalut sprawia, że, w odróżnieniu od tradycyjnych walut fiducjarnych, Bitcoina nie można "dodrukować". Co więcej, zastosowany przez twórców tego krypto mechanizm sprawia, że wraz ze wzrostem liczby już istniejących krypto pozyskanie Bitcoinów wymaga coraz większej mocy obliczeniowej.


Artykuł sponsorowany

Udostępnij artykuł na swoich mediach społecznościowych:


Kategorie: Muzyka | GSM | Programowanie | Edukacja | Biuro i firma | Narzędzia | Multimedia | Internet i komunikacja | Grafika | Dom | Bezpieczeństwo
Popularne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, Winrar, Minecraft, Xvid, ccleaner, happymod, adobe reader, Gimp, hwmonitor, daemon tools, 7 zip, adwcleaner, Ivona, Microsoft teams, Avast, Sketchup make, Davinci resolver, Windows XP, Occt, Driver booster, HD tune, Thunderbird, Skype, utorrent, Rufus, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 11 Professional Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Youtube Downloader Anydesk, Opera GX, Youtube Vanced, Minecraft Lanucher Notepad++, Steam, Auto Clicker, Malwarebytes, Origin, AfterBurner, Rufus, Chrome, Endomondo, Libreoffice, VLC Media Player, PDF Xchange, CPU Z, Afterburner, GG, Firefox, Origin, Youtube to mp3 converter, Youtube to mp3 converter VideoSoft, Discord, Drivermax, POCKIE NINJA, BLUESTACKS, dpoczta, engine cheat, optifine, PDF COMPRESSOR, minecraft launcher, PDFEDIT, Total Commander, OpenOffice, mp4 to mp3, Interner Explorer, Microsoft Edge, DirectX, 4k video Downloader, Teamspeak