Jak rozwiązania chmurowe wpłyną na twój biznes?
Firmy dysponujące nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz odpowiednio wykorzystujące je w swojej bieżącej działalności zyskują szereg przewag konkurencyjnych. Wynika to z faktu, iż w długoterminowej perspektywie mogą znacznie zmniejszyć koszty operacyjne oraz lepiej dostosowywać swoje usługi do dynamicznie zmieniających się potrzeb klientów. W jaki dokładnie sposób rozwiązania chmurowe mogą wpływać na biznes? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w niniejszym poradniku.
Rozwiązania chmurowe - co to takiego?
Czym dokładnie są chmury obliczeniowe? Pod pojęciem chmur obliczeniowych (ang. cloud computing) rozumie się innowacyjne usługi ukierunkowane na to, iż rozmaite usługi IT są dostarczane w sposób zdalny. Jednocześnie są one hostowane na zewnętrznych centrach danych, a nie na lokalnym serwerze dedykowanym jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego sposobu przechowywania danych.
Tym, co sprawia, ze rozwiązania chmurowe cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością, jest fakt, iż firmy, które decydują się na korzystanie z nich, nie muszą ponosić kosztów wynikających z inwestowania we własną infrastrukturę IT. Środki, które oszczędza się w ten sposób, można wydać na marketing, realizację inwestycji czy też rozwój własnej infrastruktury.
Chmura - jak to wygląda w praktyce?
Chmury obliczeniowe są uznawane przez specjalistów za absolutnie jedną z najważniejszych technologii ostatnich lat. Z tego względu określa się je jako przyszłościowe i rewolucyjne. Jest to spowodowane tym, iż za sprawą chmury rozmaite dane firmowe nie są magazynowane na dyskach komputerów należących do przedsiębiorstwa, tylko w przestrzeni wirtualnej.
Za przechowywanie danych odpowiadają specjalnie przygotowane serwery ulokowane poza lokalną siecią, na chmurze. Gwarantuje to wyższy poziom zabezpieczeń. Oprócz tego, chmura daje pewność, iż proces komunikowania się pracowników w obrębie firmy będzie przebiegać zdecydowanie efektywniej.
Rozwiązania chmurowe mają też tę istotną przewagę, iż dzięki ich wykorzystaniu znacząco zmniejsza się ryzyko pojawiania się problemów związanych z ograniczeniami sprzętowymi posiadanych przez nas urządzeń. Bolączką wielu firm jest przeciążenie serwerów w momencie wzrostu zainteresowania, np. dużej liczby odwiedzin na stronie w krótkim czasie, co powoduje ogromne straty - nie tylko jeśli chodzi o utraconych potencjalnych klientów, ale także pod względem wizerunkowym.
Gdy firma ma zaimplementowane rozwiązania chmurowe, ryzyko wystąpienia takich problemów jest niezwykle małe - inwestycja w taką technologię jest bardzo potrzebna, jeśli chcemy, by nasze przedsiębiorstwo rozwijało się z duchem czasu oraz możliwie szybko dostosowywało się do zmieniających się realiów rynkowych.
Możliwości, jakie dają rozwiązania chmurowe
Wykorzystanie w praktyce możliwości oferowanych przez rozwiązania chmurowe może przynieść firmom niesamowitą liczbę korzyści. Cloud computing otwiera też przed firmami ogrom możliwości.
Mianowicie: dzięki chmurze obliczeniowej można w sposób znaczący zwiększyć wydajność działań realizowanych na różnorodnych płaszczyznach. Dla przykładu: chodzi tu chociażby o szybsze wykonywanie różnorodnych operacji, większej wygodzie, a także przede wszystkim o to, iż dzięki chmurze pracownicy mogą wykonywać powierzone zadania na dowolnym urządzeniu - wystarczy, że jest ono podłączone do internetu.
Przykłady zastosowania chmur obliczeniowych
Przedsiębiorstwa na całym świecie na szeroką skalę korzystają z chmur obliczeniowych do przechowywania danych, a także aplikacji służących do ich wykorzystywania. Do tego grona zaliczają się oprogramowania typu RPA, ERP oraz CRM. Wszelkiego rodzaju dane, które podlegają przetwarzaniu przez chmurę obliczeniową, są zawsze odpowiednio zabezpieczane.
Wyróżnikiem chmur obliczeniowych oferowanych przez najlepsze, godne zaufania firmy, jest też fakt, iż zapewniają one automatyczny zapis kopii zapasowej w bezpiecznej lokalizacji. Sprawia to, iż nawet jeśli dojdzie do awarii serwerów, z łatwością można odzyskać całość lub pewną część zapisanych danych.
Materiał partnera.