Problem z wyłączeniem zintegrowanej karty graficznej w biosie

Ostatnio zakupiłem starsza kartę graficzna - dedykowana na PCI Express i jej właściwe podłączenie i ustawienie w biosie zajęło chwilkę. Tak więc dla innych, którzy mają z tym problemy napiszę szybką poradę, jak w prosty sposób podpiąć nową kartę i tym samym wyłączyć zintegrowaną. Posłużę się biosem Award na przykładzie starszej płyty Gigabyte GA-Q35M-S2. Zaczynamy!

 

Pierwszym krokiem, jest wpięcie dedykowanej  karty graficznej we właściwy slot - zapewne PCI Express. Co za tym idzie pamiętajmy, że dzisiejsze karty potrzebują dodatkowego zasilania, jest to najczęściej wtyk 6 Pinowy PCI Express w ilości 1 lub 2x. Lepszy i nowszy zasilacz posiada wtyki 2x PCI Express, a jeżeli posiada jeden to należy zakupić przejściówkę z wtyku Molex na 6 Pin PCI Express. Jaki zasilacz kupić, aby utrzymał moc karty graficznej oraz płyty wraz z procesorem? O tym napisałem w innym artykule do którego przeczytania zapraszam.

Kiedy już właściwie wpięliśmy dedykowaną kartę w slot, uruchamiamy komputer i wchodzimy do BIOSa, najczęściej klawiszem Delete, lub F2. Tam szukamy zakładki o nazwie "Advanced BIOS Features" lub innej o podobnej nazwie. Po wejściu w zakładkę szukamy dwuch linijek o nazwach:

Init Display First - Pierwszeństwo inicjalizacji karty graficznej, pisząc prostym językiem: która z kart zostanie uruchomiona podczas startu komputera.

Tutaj będziemy mieli do wyboru 3 opcje: PCI (PCI Slot), Onboard (OnChipVGA) oraz PEG. 

PCI - karta znajdująca się w zwykłym slocie PCI - zazwyczaj dodatkowa karta graficzna

Onboard - zintegrowana karta graficzna.

PEG - dedykowana karta graficzna znajdująca się w slocie PCI Express

Onboard VGA - Opcja uruchomienia zintegrowanej karty graficznej, 

Tutaj do wyboru będą zapewne dwie opcje: Enable If No Ext PEG, oraz Always Enable.

Enable If No Ext PEG - uruchomi zintegrowaną kartę graficzną, jeżeli karta PEG (znajdująca się w slocie PCI Express) nie istnieje - nie jest wsadzona

Always Enable - zawsze uruchomi zintegrowaną kartę graficzną.

Przejdźmy do sedna, chcemy wyłączyć zintegrowaną kartę graficzna, tak aby komputer od razu uruchamiał się z dedykowanej. 

Tak więc, jesteśmy w biosie, wchodzimy w zakładkę "Advanced BIOS Features" lub "Advanced Chioset Features", tam wybieramy z listy "Init Display First", a następnie wybieramy z listy opcję: PEG, dalej przechodzimy  do opcji "Onboard VGA" i ustawiamy wartość na  "Enable If No Ext PEG", zachowujemy ustawienia resetując komputer. Jeżeli karta znajduje się w slocie PCI Express to komputer zostanie uruchomiony z niej a zintegrowana karta graficzna zostanie wyłączona. 

Jeżeli posiadamy kartę graficzną w slocie PCI, to niestety ale aby wyłączyć zintegrowaną kartę należy ją wyłączyć dopiero w ustawieniach systemu w Menadżerze urządzeń, rozwijając pozycję "Karty graficzne" tam zaznaczając odpowiednia i poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszki, wybierając opcję wyłącz.

.


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,