Zacięcie jam 32-01 bizhub c224e
Pewnego czasu zetknąłem się z przypadkiem zacięcia się w maszynie Bizhub c224e, chodziło o zacięcie jam 32-01 (j3201). Zacięcie powstawało podczas wykonywania kopii, wydruków w duplexie. W momencie kiedy kartka powinna powracać na górną tackę i ponownie wejść do maszyny gdzie ma zostać odwrócona, ona zamiast tego wychodziła dołem - tam gdzie wychodzą gotowe wydruki. Powodem zacięć okazała się zużyta i już nadwyrężona sprężynka, która za wolno odbijała przekładnie dla kartki. Zamiast iść na górną tackę, ta szła na dolną. Nie do końca może być to wina sprężynki. Słaby czas reakcji może także powodować siadający elektromagnes. Najprostszą naprawą jest wymiana sprężynki lub elektromagnesu.
Domyślanie pozycja dźwigni prowadzącej jest ustawiona tak, aby kartka szła na główne wyjście tacy wydruku. Wtedy sprężynka 1 dociska wajchę do siebie. Środek wajchy oparty jest na trzpieniu. Jej górnym dociskiem steruje sprężynka 1, natomiast jej dociskiem dolnym steruje trzpień elektromagnesu. Niewidoczna sprężynka A161892100 ma za zadanie dociskać dźwignię do pozycji, która kieruje kartkę na tacę duplexu, czyli wyjście górne. Jeżeli użytkownik puścił druk w duplexie, mechanizm zadziała następująco: pozycja dźwigni ustawiona jest na domyślną, zatem sprężynka 1 dociska wajchę do siebie (w lewo), co przytrzymuje wystający mały trzpień dźwigni (oznaczony czerwonym kółkiem) i utrzymuje jej całość w prawidłowej pozycji. Maszyna wysyła sygnał do elektromagnesu i uruchamia go, tak aby kartka poszła na tackę górna (ponieważ zaznaczono opcję wydruku w duplexie). Elektromagnes wsuwa trzpień do środka, przesuwając tym wajchę w prawo. Siła jest większa od przysuwającej wajchę sprężynki 1, na wskutek czego wajcha zwalnia trzpień dźwigni i pod działaniem niewidocznej sprężynki dźwignia "opada w dół" kierując kartkę na tackę górną, która dalej kieruje kartkę do modułu duplexu w celu jej odwrócenia.
Prawidłowo działająca sprężynka 1 ma za zadanie przyciągnięcie do siebie dźwigni prowadzącej - guide layer - A161890401, przez co papier jest kierowany na górną tacę i idzie do duplexu. Należy zauważyć, że sprężynka 1 nie może stracić swojej sprężystości, bo wtedy nie przestawi dźwigni w odpowiednim czasie i kartka pójdzie na podstawową tacę wyjściową. Dźwignia po zwolnieniu wajchy musi w trybie natychmiastowym być kierowana w dół - do stanu pionowego. Jeżeli sprężynka 1 będzie zbyt naciągnięta (zużyta) to nie będzie miała na tyle sprężystości aby przestawić dźwignię prowadzącą w stan pionowy, lub będzie to trwało za długo.
Diagnoza:
Najważniejsza w rozwiązaniu jest diagnoza. Najlepiej zdemontować część osłon kopiarki, tak aby było widać jak pracują mechanizmy. Wtedy w prosty sposób można zaobserwować czy nawala elektromagnes, czy też sprężynka 1 za słabo przyciąga dźwignię.
Metoda domowa na naprawienie problemu:
Jeżeli sprężynka wydaje się zbyt naciągnięta (zużyta), można próbować ją zaczepić o dźwignię w innym miejscu, np. na 4/5 długości sprężynki 1, tak aby nadała prawidłowy naciąg. Inną opcją jest próba jej skrócenia i zaczepienia krótszej wersji - jednak z doświadczenia wiem, że bardzo ciężko jest się tam dostać i to zrobić. Można także zaczepić dodatkową inną sprężynkę, luźniejszą aby "pomogła" sprężynce 1 w wykonaniu czynności.
Drugim sposobem jest podklejenie taśmą miejsca, gdzie trzpień styka się z metalową ścianką. Należy pamiętać aby nie podkleić za grubej ilości taśmy, ponieważ wtedy dźwignia będzie w złej pozycji domyślnej i kartki od razu będą szły na górny podajnik do duplexu. Owy sposób z podklejeniem opisany jest na powyższych zdjęciach. Chodzi tutaj głównie o to, aby sprężynka miała "mniej do roboty". Podklejając ściankę elektromagnes będzie miał do wykonania lżejsze zadanie, tak samo sprężynka będzie miała mniej pracy przy przyciągnięciu do siebie dźwigni prowadzącej.
Jeżeli podejrzewamy, że nawalać może elektromagnes, podklejenie taśmą ścianki gdzie wychodzi trzpień może rozwiązać problem. Elektromagnes będzie miał do wykonania mniej pracy, jednak za jakiś czas całkowita wymiana elektromagnesu może być konieczna.
Jeżeli sprężynka (A161892100) wygląda na dobrą - od razu przyciąga dźwignię, wszystkie czujniki w maszynie dotyczące duplexu są przeczyszczone, a mimo podklejenia taśmą ścianki dalej występuje problem.. należy wymienić elektromagnes. Jego part number ma oznaczenie A161R72600 (A161R72644) - Solenoid Assy - Gate switch solenoid SD3.
Oryginalne części:
Pamiętajmy, że opisane metody są zastępczymi i mogą pomagać na krótki okres czasu, najlepiej wymienić wpierw samą sprężynkę 1 na oryginalną, a jeżeli to nie pomoże to elektromagnes.
Tag: bizhub, bizhub c224e, konica minolta, minolta, service manual, part catalog, jam, jam 3201, jam 32-01, solenoid SD3, jam solenoid sd3