10-rdzeniowe procesory Intel Comet Lake-S z nową podstawką?

Firma AMD szykuje się do wprowadzenia na rynek nowych 7nm procesorów Ryzen opartych o architekturę ZEN 2. Ze strony Intela odpowiedzią na te procesory mają być chipy o nazwie kodowej Comet Lake-S, przeznaczone dla typowych użytkowników domowych i wyposażone w do 10 rdzeni. Procesory te pojawią się pod koniec tego roku i w ofercie Intela zastąpią dotychczasowe modele 9. generacji, których najmocniejszy przedstawiciel, Core i9-9900K posiada 8 rdzeni. Ponieważ 10nm proces litograficzny Intela obecnie nie pozwala na produkcję wysoko-taktowanych procesorów, układy Comet Lake-S będą nadal produkowane w dotychczasowej 14nm litografii.

Niestety to nie koniec złych wieści - według najnowszych nieoficjalnych informacji, procesory Comet Lake-S nie będą kompatybilne z dotychczasową podstawką LGA 1151v2. Procesory mają posiadać nową podstawkę posiadającą większą liczbę pinów. Ponadto przewidziano dla nich także nowe chipsety z serii 400. Informacje te na ten moment nie są jeszcze potwierdzone ze strony Intela, dlatego należy do nich podchodzić z pewną dozą ostrożności.

Być może zmiana podstawki będzie związana z chęcią zapewnienia kompatybilności z pamięciami DDR5 - z drugiej strony pamięci DDR5 nie będą jeszcze dostępne w sprzedaży za kilka miesięcy. Biorąc pod uwagę dotychczasowe posunięcia krzemowego giganta, trudno też zakładać, że powodem zmiany podstawki w procesorach Comet Lake-S
jest chęć, aby przyszłe 7nm procesory z architekturą Sunny Cove i kontrolerem DDR5 były zgodne z tą samą podstawką, co Comet Lake-S.

Wygląda na to, że Comet Lake-S pozostaną najlepszą ofertą Intela dla typowych użytkowników komputerów stacjonarnych do czasu pojawienia się w 2021 lub 2022 roku nowych modeli procesorów z architekturą SunnyCove i 7nm procesem litograficznym. 

 


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,