AMD mówi o podstawce Socket AM4, nowych Ryzenach i architekturze Zen 2

James Prior, Senior Product Manager z firmy AMD udzielił wywiadu dla OverclockersUK, w którym podzielił się kilkoma informacjami na temat przyszłych produktów AMD. Jak poinformował, już w najbliższym czasie dostępność kart graficznych Radeon Vega 56 i Radeon Vega 64 zostanie wreszcie znacząco zwiększona, co nie tylko pozwoli zmniejszyć ich faktyczne ceny, ale znacząco poszerzy ofertę modeli niereferencyjnych. Następnie w odpowiedzi na pytania dotyczące podstawki Socket AM4, James Prior powiedział, że pozostanie ona główną podstawką AMD co najmniej do 2020 roku.

Przedstawiciel AMD potwierdził pełną zgodność procesorów Raven Ridge i Pinnacle Ridge z dotychczasowymi płytami i podstawką AM4. Co więcej, dodał, że z AM4 kompatybilne mają być jeszcze 2 lub 3 kolejne generacje procesorów Ryzen (wliczając w to Pinnacle Ridge).

Prior poinformował także, że procesory Pinnacle Ridge otrzymają ulepszoną architekturę Zen. Natomiast architektura Zen 2, która trafi do procesorów mających pojawić się później niż Pinnacle Ridge jest tworzona od podstaw – prace nad nią były już rozpoczęte, gdy znane były fundamenty architektury Zen "1". Co więcej, jak dodał, architektura Zen pierwszej generacji dała inżynierom bardzo dużo czasu na maksymalne dopracowanie architektury Zen 2, i że wierzy, iż to będzie coś wielkiego.

Na koniec pracownik AMD skomentował informacje na temat układu graficznego Vega 11, stwierdzając, że układ ten będzie występował tylko jako składnik APU, i nie jest planowane wydanie samodzielnych kart graficznych z tym GPU.